Na pohovce leží žena a lakuje si nehty. U toho ji masíruje manžel, který odběhne pro koláčky. Zda je to možné, o tom se přijdou na vlastní oči přesvědčit drbůchtivé ženiny přítelkyně. Takovou scénku nosila v hlavě dvorní autorka Vlastimila Marie Janíčková. „Příběh Dokonalý manžel vznikl na jednom výjezdu, kde jsme měli málo herců. Proto jsme museli sehrát krátkou scénku,“ začne Janíčková. Divák zjistí na konci příběhu, že ideální muž neexistuje. Na pódiu jej vystřídá hrdinčin původní manžel Pepa a s rádiovkou na hlavě nešetří hláškami ve venkovském slangu. „Lidé hru velmi prožívali. Během děje byly slyšet výkřiky jako: to není možné nebo to je vůl. Na konci pak tleskali a skandovali: Pepa, pepa. Nyní Dokonalého manžela hrajeme i v Jedovnicích, aby našim divákům nic neušlo,“ vzpomene s úsměvem autorka.

Po první části představení přijde na řadu detektivka. Po odbahnění rybníka totiž díru v zemi naplní zázračná voda. „Příběh jsme zasadili do jedovnických reálií, jak máme ve zvyku u všech našich představení. Tentokrát si hrajeme na naše strážníky. V roli majitele pohřební služby Pod drnem zase diváci uvidí pána z Jedovnic, který skutečně pracuje v pohřební službě,“ nastínila spisovatelka i režisérka v jednom. Vlastimil totiž dbá o to, aby se z hlediště ozýval burácivý smích. Někdy tak diváci poznají na pódiu sebe sama.

„Nehrajeme si na umění. Divadlem se bavíme a pokud se s námi směje i tři sta lidí v sále, je to úžasné,“ míní třiapadesátiletá autorka. Ta přichází na témata her společně s ostatními členy spolku. Ve Vlastimilu jich působí kolem dvaceti. Kromě herců přiloží roku k dílu i organizátor, kostymérka, která vymaluje také celou scénu, osvětlovači či muzikanti. „Ve Zvláštním vydání se po dlouhých letech Vlastimil vrací k živé hudbě. Na jevišti nás tak doprovází kapela Akcent. Posunuli jsme se zase o kousek dál,“ dodává Janíčková. Ta si tentokrát střihla malou roli ve scénce o ideálním manželovi. Jako režisérka totiž musí mít nad představením nadhled.

Do psaní se Janíčková pouští pravidelně. Vlastimil tak uvádí nové představení ob rok. Zvláštní vydání lidé zhlédnou tuto neděli, dále pak 16. a 30. ledna.