Podobná blokáda se konala o kousek dál v Kuřimi. Protestní akci zorganizoval Svazek měst a obcí pro výstavbu R43. Sdružení seskupující desítky obcí už totiž došla trpělivost. Blokádou silnice chtěli poukázat na kritický stav na stávajícím hlavním hlavním silničním tahu z Brna do Svitav a nutnost urychlení stavby rychlostní silnice R43.

Lipůvecké, kteří žijí u silnice, přišla podpořit například Miloslava Drápalová s vnučkou. „Je strašné, když vám metr a půl od postele jede kamion. My bydlíme naštěstí kousek dál. Stačí jít ale s dítětem do školky, to nemůžeme přejít silnici. Řidiči jsou bezohlední,“ míní žena s tím, že když ji některý z šoférů pustí, druhý ji málem srazí. Drápalová ovšem nevěří, že blokáda stavbu rychlostní silnice urychlí. „Něco ale přece udělat musíme. Když už je těleso staré německé dálnice připravené, ať toho využijí,“ má jasno.

Někteří účastníci blokády přecházeli přechod pro chodce, jiní rozdávali čekajícím řidičům letáky s informacemi. Mezi nimi byla i Marcela Procházková z Lažan. „Když jsem ve čtvrtek v otázkách Václava Moravce zjistila, že s výstavbou R43 souhlasí pouze kandidát na hejtmana Hašek, tak jsem přišla pomoci,“ řekla. Ta žije v další vesnici, kterou frekventovaná silnice protíná. Situace v Lažanech je podle ní katastrofální.

Většina řidičů včera blokádu chápala. „Jeden pán mi řekl, ať se opovážím mu dát leták do auta. Většinou ale byli vstřícní,“ podotkla Procházková.

Z kolony aut se ozývalo troubení, někteří řidiči váhali, jestli svůj vůz neotočit a neodjet. Blokáda zkomplikovala cestu třeba Jaroslavu Jindříškovi. „Zrovna spěcháme. Jedeme domů až do Krkonoš. Taky tam nemáme dálnici. Toto nás vůbec nezajímá,“ byl rozhořčený šofér a s ním celá posádka osobního auta.

Po přechodu procházel také předseda Sdružení měst a obcí pro výstavbu R43, boskovický starosta Jaroslav Dohnálek. „Blokáda se děje kultivovaně a bez excesů. Nejde nám o to, abychom tu vyvolali paniku a chaos, ale o to, abychom upozornili na problém. Pro obyvatele Lipůvky a Lažan je situace na stávající silnici neúnosná,“ konstatoval včera Dohnálek.

Silnice vedoucí z Brna do Svitav I/43 je ve špatném technickém stavu a přetížená. Denně jí projede šestnáct tisíc vozidel. Rušná silnice navíc vede řadou obcí bez obchvatů. „Za posledních sedm let došlo v úseku Lipůvka – Stvolová k 1921 dopravním nehodám. Při nich přišlo o život čtyřiatřicet lidí,“ upozornil Dohnálek.

Přestože lidé dopravu zastavili, sanitku s majákem pustili. Policisté měli situaci pod kontrolou. „Zajistili jsme průjezd záchranky a autobusy by neměly mít zpoždění. Domluvili jsme se, že je pustíme,“ sdělila mluvčí blanenské policie Iva Šebková. Podle ní akce trvala dvacet minut, jak organizátoři plánovali. „Dohodli jsme s nimi a oni na to přistoupili, aby se v určitých intervalech přechod vždy zprůjezdnil,“ dodala Šebková.

V okamžiku, kdy auta ucpala kruhový objezd před Lipůvkou, policisté řidiče vedli přes Svinošice a pustili je v místě za přechodem s účastníky blokády. „Kolony tu bývají v pátek delší. Jestli byly dnes výrazně delší než obvykle, to v tuto chvíli nemohu říct,“ uzavřela včera policejní mluvčí.

Policisté dohlíželi na situaci i v okolí Lipůvky. Dva řídili dopravu i na kruhovém objezdu v Blansku, kde se tvořily fronty aut.