Náplní práce nově zřízeného týmu je pořádání vzdělávacích seminářů, koordinace souvisejících aktivit a profesní rozvoj pracovníků v sociálních službách. Prvním výstupem týmu bude kampaň zaměřující se na témata duševního zdraví u teenagerů.
Podle Jurky si málo lidí uvědomuje, že psychické zdraví žáků je stejně důležité jako fyzické. „Pokud si dítě zlomí nohu, okamžitě jede k doktorovi, ale při psychických potížích se často problém přehlíží. Můžeme se nad tím zamýšlet i v kontextu toho, co se stalo nyní v Boskovicích, kdy nám tam vyskočil žák z okna. Jsem přesvědčený, že pokud vznikne tato kampaň, i ten člověk, který bude mít v sobě něco, co my nedokážeme identifikovat, bude vědět, na koho se může obrátit," řekl Jurka. Projekt byl připravený už před zmíněnou nešťastnou událostí.
Studie ukazují, že právě psychické problémy trápí velkou část náctiletých, avšak většina z nich se za ně stydí. „Cílem je osvěta, destigmatice a pomoc nejen dětem na školách, ale i zaměřit se na vzdělávání a přístup k duševnímu zdraví už od nejranějšího věku," zmínila Leitnerová.
V čele specializovaného tříčlenného týmu bude Pavla Kovářová, která dříve dělala koordinátorku ministerstva zdravotnictví v rámci reformy péče o duševní zdraví. Činnost týmu vyjde kraj ročně na přibližně tři miliony korun. Na této činnosti se budou podílet i jiní pracovníci, kteří už ve Vzdělávacím institutu pro Moravu nyní fungují.
V současné době Jihomoravský kraj v oblasti duševního zdraví platí především úvazky pro školní psychology, činnost poradenských zařízení nebo školní preventisty. Náklady letošního roku pro tuto oblast překračují třicet milionů korun a počítá se s nimi i do následujících let. Úkolem týmu bude vše koordinovat.