Vše ale bylo jen jako. Konalo se tam totiž taktické cvičení jednotlivých složek integrovaného záchranného systému.
Scénář cvičení byl jasný. V jednom pokoji ve druhém patře začalo hořet. Personál vyvádí obyvatele domova na dvůr. Sedm lidí ale zůstalo uvězněno někde v budově, byli zranění, v šoku, nadýchali se kouře. Hasiči je mají za úkol najít, přivést do společenské místnosti, která se změnila v provizorní ošetřovnu, a předat je tam záchranářům. Policisté a strážníci uzavřou ulici a hlídají, aby do budovy nikdo nevcházel.
„Tento objekt jsme si vybrali proto, abychom si vyzkoušeli evakuaci ze ztížených prostor. Je tady hodně osob, které nejsou schopny pohybu, tak jsme chtěli vyzkoušet součinnost s personálem, evakuaci lidí,“ uvedl velitel požární stanice v Boskovicích Bohumír Dvořáček. Mimo boskovických profesionálních hasičů k zásahu přijely ještě tři sbory dobrovolných hasičů, záchranná služba, městská i státní policie.
Rolí figurantů, kteří zpodobňovali zraněné, se zhostily studentky Vyšší odborné školy zdravotnické v Boskovicích. „Dohodli jsme se s vedením domova, že obyvatele do toho jako figuranty nebudeme zatahovat, aby se zbytečně nestresovali,“ vysvětlil Dvořáček. Po vyhlášení poplachu tak byli evakuováni pouze ti, kteří dokázali odejít po svých. „Mám s sebou všechny doklady i peníze,“ hlásil jeden z mužů, které sestry odváděly.

Zranění vypadala opravdově

Do svých rolí se velmi vžily i studentky. Práci si daly i se vskutku opravdově zpodobněnými zraněními. Když se v temné chodbě ozýval křik jedné z dívek, která měla mít popáleniny třetího stupně a být v šoku, běhal mráz po zádech, i když bylo jasné, že jde jen o cvičení. „Něčeho podobného jsem se ještě nikdy nezúčastnila. Je to určitě dobrá zkušenost pro mou budoucí práci. Líbilo se mně to, myslím, že to hasiči i záchranka zvládli,“ podělila se o svoje dojmy studentka Marie Pausová.
Ředitelka zařízení Eva Augustinová cvičení uvítala. „Podobné cvičení jsme tady ještě neměli. Když si to člověk představí v reálu, asi by to byla velká hrůza. Na druhou stranu mě to uklidnilo, že jsme si vše ověřili. Nyní víme, kde by mohla být slabá místa a kde bychom tak měli udělat nápravu,“ řekla. Podle ní budou chtít do budoucna určitě například upřesnit poplachové směrnice, aby každý pracovník přesně věděl, co má v jaké situaci dělat.
Podle Bohumíra Dvořáčka cvičení dopadlo dobře. „Drobné nedostatky se projevily jen v evakuaci osob, protože trvala o něco déle. Ale ne tak, aby byl někdo ohrožen na zdraví nebo na životě,“ zhodnotil.