Veronika přijela do krasu s celou rodinou z Brna na koloběžkách. „Jsme zde poprvé a moc se nám to líbí. Na trase výletu nám taková akce přišla vhod," doplňuje maminka dívky Hana Vávrová. Rodina si prohlédla i expozice přímo v Domu přírody. „Mají to moc hezky udělané. Dozvěděla jsem se třeba to, jak dlouho trvá, než vyroste krápník. A také jsem si vzala různé materiály o zdejších programech pro spolužáky do školy," dodává dívka.

Zážitkových programů pro mateřské i základní školy nabízí Dům přírody Moravského krasu hned několik. „Dnes ukazujeme takovou jejich ochutnávku. Děti si zde třeba zkouší hod oštěpem na slaměného koně, loví zkameněliny z pravěkého moře, kromě masky netopýra si mohou zkusit i oděv pravěkého muže včetně náhrdelníku s medvědími drápy nebo kostým housenky otakárka fenyklového," vyjmenovává Barbora Černošková.

Organizátoři na oslavy pozvali regionální výrobce, aby ukázali nejen přírodní krásy Moravského krasu, ale také šikovnost tamních lidí. V jednom ze stánků poutá pozornost skleněný včelí úl a svíčky z včelího vosku. Rodina Švancarova tam představuje včelařství. „Lidé si zde mohou vyrobit vlastní svíčku z mezistěny. Hlavně děti o to mají zájem, je to voňavé a zajímavé. Povídáme jim o našem muzeu včelařství ve Veselici, které bylo před rokem otevřeno. Kdo jej navštíví, o včelách a včelařství se dozví mnohem víc," láká Jana Švancarová.

Leona Bartoňová ve Sloupu vyrábí ponožky a další punčochové zboží, které je možné koupit v tamní prodejně. Speciálně v Domě přírody nabízí třeba ponožky s netopýry. „Pro děti jsme dnes připravili malování na bílé ponožky. Užijí si tvoření a ještě si odnesou originální kousek oděvu. Na akci je příjemná atmosféra a děti toto netradiční malování baví," hodnotí Bartoňová.

Svoje ponožky si tam namalovala například Eliška Koňaříková z Blanska. „Moc mě to bavilo. A také vyrábění svíčky a srdíčka z plsti," říká dívka, která má na obličeji namalovaného lvíčka. Malování na obličej bylo mezi dětmi rovněž v kurzu. „Dům přírody jsme si prohlédli už před měsícem a dnes si užíváme program jarmarku. Je to zde příjemné a pohodové," dodává matka dívky Martina Koňaříková. A míří se podívat třeba na spřádání surové ovčí vlny na kolovrátku nebo práci kováře.