Místo chátrajících budov blízko Kateřinské jeskyně moderní návštěvnické centrum. To bude Dům přírody Moravského krasu, který by měl začít dostávat obrysy už v příštím roce. Podobná centra jsou v Česku zatím jen v národních parcích.

Pohromadě je potřebných sto milionů korun z Evropské unie a ze státní pokladny a nyní Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras hledá způsob, jak návštěvnické centrum provozovat. Podle původních plánů měla provoz Domu přírody zajišťovat Správa jeskyní České republiky. Jenže škrty ve státním rozpočtu ji nutí šetřit, kde se dá. „Stavbu samozřejmě podporujeme, ale z finančních důvodů ji nemůžeme provozovat v rozsahu, jak bylo původně plánováno. Na tyto výdaje bychom neměli peníze,“ přiblížil Jan Kakáč, zástupce vedoucího Správy jeskyní Moravského krasu.

Správa chráněné krajinné oblasti (CHKO) proto připravuje založení obecně prospěšné společnosti, která se o provoz Domu přírody postará. „Nyní intenzivně jednáme s obcemi, podnikateli i svazky obcí. Do konce roku chceme mít všechno vyřízené. Pak náš návrh na provoz centra předložíme ministru životního prostředí, který bude mít konečné slovo,“ řekl šéf správy CHKO Leoš Štefka s tím, že od toho se bude odvíjet, kdy stavba začne. „Já pevně doufám, že to bude v příštím roce,“ doplnil.

Místo chátrajících budov blízko Kateřinské jeskyně moderní návštěvnické centrum. To bude Dům přírody Moravského krasu, který by měl začít dostávat obrysy už v příštím roce.

Provoz Domu přírody přijde asi na dva miliony korun ročně. Podle Štefky už je domluvené, že se na jeho chodu budou kromě Správy jeskyní podílet i oba mikroregiony, které působí na území Moravského krasu. Zapojit se chce i město Blansko. „Získali jsme ochrannou známku Brána do Moravského krasu a bereme to tak, že k Moravskému krasu prostě patříme. Navíc ten projekt je velmi dobrý a bylo by škoda, kdyby ztroskotal jen na tom, že by se nepodařil zajistit provoz,“ uvedl starosta Blanska Lubomír Toufar. Blanenští hodlají přispívat dvaceti tisíci korunami ročně. Toufar míní, že návštěvnické centrum může být přínosem i pro samotné město. „Návštěvníci se tam budou moct seznámit s tím, co se děje v Blansku. Třeba pak při odjezdu od Skalního mlýna u ředitelství ČKD neodbočí doleva na Brno, ale doprava na Blansko, a přijedou sem,“ dodal starosta.

Místo chátrajících budov blízko Kateřinské jeskyně moderní návštěvnické centrum. To bude Dům přírody Moravského krasu, který by měl začít dostávat obrysy už v příštím roce.

K zajištění provozu Domu přírody se hlásí i Společnost pro Moravský kras, která v krasu provozuje lanovku, ekologický vláček, hotel Skalní mlýn a chatu Macocha. „Byla by určitě chyba, aby se naše společnost působící v centru Moravského krasu do tohoto projektu nezapojila. Věříme, že návštěvnické centrum může zvýšit příliv návštěvníků do krasu a možná i prodloužit sezonu,“ uvedl ředitel společnosti Zdeněk Kozman.

Dům přírody chce nabídnout stálou expozici o celém území Moravského krasu s vnitřními i venkovními výstavními prostorami. Ve ztemnělém přízemí se návštěvníci dozví o geologické minulosti krasu, po vystoupání po točitém schodišti se ocitnou v expozicích věnovaných současnosti. „Rozhodně však nepůjde jen o nějaké panely a vitríny. Návštěvníci si budou moct ledacos vyzkoušet a osahat, počítáme i s promítáním 3D filmu o Moravském krasu a další nabídce, která by tady návštěvníky měla zdržet delší dobu a dala jim ucelený obrázek o tomto krásném území,“ shrnul Leoš Štefka. Řada lidí si totiž podle něj myslí, že Moravský kras je jen Macocha a Punkevní jeskyně.

Místo chátrajících budov blízko Kateřinské jeskyně moderní návštěvnické centrum. To bude Dům přírody Moravského krasu, který by měl začít dostávat obrysy už v příštím roce.