Speleolog a fotograf Marek Audy bude tři srpnové čtvrtky v nově otevřeném návštěvnickém centru promítat 3D snímky o jeskyních Moravského krasu i zahraničí.

Kromě projekcí nabídne Dům přírody interaktivní expozici, kde se lidé seznámí s fenomény krasové krajiny. „Máme připravený model Moravského krasu, do kterého si návštěvníci mohou nalít vodu do ponorů a závrtů a na průřezu budou pozorovat, jak voda krajinou protéká," uvedl vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka. Dodal, že model s vodou zaujme zejména děti.

Uvnitř budovy se lidé dozvědí o geologické minulosti Moravského krasu, v další části poté zavítají například do pravěkého osídlení. „V hlavní sezoně se hodláme zaměřit především na jednotlivé návštěvníky. Mimo sezonu pak na skupiny ze škol nebo školek. V tomto období také počítáme se zvýhodněným vstupným," představil své plány ředitel Domu přírody Miroslav Chlápek.

Správa Moravského krasu začala Dům přírody budovat koncem listopadu 2013. Největší částku z celkových šestaosmdesáti milionů spolykala výstavba nového vodovodu a elektřiny na vrchol Macochy spolu s informačním centrem, jehož rekonstrukce byla také součástí investice.

MAREK OSOUCH