Přelom roku neměl na ceny stavebních materiálů vokrese žádný významný vliv. „Zákazník unás nakoupí vlednu za stejné ceny jako vloňském prosinci, při nákupu stavebnin stále platí devatenáctipro­centní daň,“ říká Pavel Kunc zobchodního střediska firma Raab Karcher vBlansku. Pro běžného stavitele, který si staví svépomocí rodinný domek, se nic nemění.

„Ožádném zdražení letos nevím, ale stavební materiál bývá vždycky levnější přes zimu. Proto jsem vprosinci nakupoval co nejvíc. Na něčem jsem ušetřil až čtyřicet procent. Pořídil jsem vpodstatě materiál na celou hrubou stavbu, kterou dám dohromady až vlétě. Naštěstí máme na zahradě místo, kde můžu mít všechno uskladněno,“ říká dvaatřicetiletý David Kubíček, který začal se stavbou rodinného domuvloni.

Za pravdu mu dává iPavel Kunc. „Ceny jsou stejné jako na začátku zimy, zdražování začíná každý rok od března nebo dubna, přes sezonu je materiál vždycky nejdražší,“ připomínáKunc.

Oproti minulosti už stavebníci nemusí objíždět jednotlivé stavebniny vokrese. „Po obchodech jsem určitě nechodil. Na internetu jsem si vyhledal ceny a podmínky různých firem, a ztěch jsem nakonec vybral čtyři firmy, ZRosic, Vyškova, Brna a Blanska, které měli nejlevnější ceny materiálu. Mezi sebou se lišili vřádech desítek a stovek korun a všechny nabízely od určitého množství dodávku zdarma. Což znamenalo nechat si přivést kamion,“ pokračuje David Kubíček.

Nakonec uněj nezvítězila firma zokresu Blansko, ale ze sousedního Vyškovska. „Vybral jsem firmu, která se mně zdála nejsolidnější a reagovala nejrychleji. Sjejím zástupcem byla navíc dobrá a bezproblémová domluva,“ zdůvodňuje své rozhodnutí Kubíček. Po analýze inernetové nabídky a dopravě zdarma si nemusel lámat hlavu se vzdáleností obchodu. Při tomto způsobu výběru navíc ušetřil spoustu času a energie.

Lidem, kteří staví, se podle něj vyplatí sledovat akční nabídky a slevy vzimním období, mohou tak ušetřit nemalé peníze. Přestože jdou ceny materiálů postupně nahoru, vzimním období mohou lidé nakoupit třeba za cenu, která platila vlétě před šesti lety. „Využívám toho a nakupuju co nejvíc věcí přes zimu. Díky tomu jsem letos ušetřil zhruba sto tisíc,“ dodal Kubíček.

Více informací se k tomu tématu dočtete ve čtvrtek 17. ledna v Blanenském Deníku na straně 2.