„Turistika, to je něco krásného, odreagování v přírodě, poznání nových kamarádů a krajů a člověk udělá něco pro své zdraví,“ říká třiačtyřicetiletý Dušan Machourek z Velkých Opatovic.

Na svůj první pochod si doteď živě vzpomíná. V druhé třídě absolvoval patnáctikilometrovou trať. „Hodně mě tenkrát bolely nohy,“ směje se při vzpomínce na své první setkání s organizovanou turistikou. Od té doby už zdolal také sedmdesát šest stokilometrových pochodů.

Kvůli zdravotním problémům královské trasy na čas opustil. Plánuje ale jejich počet zkompletovat na rovnou stovku. „Je důležité trénovat chůzi v noci, ne každý totiž dokáže jít za tmy a stovky se chodí z části právě v noci,“ podotýká Machourek, který je i předsedou Klubu českých turistů Malá Haná Velké Opatovice.

Klub každoročně v únoru pořádá pochody Opatovské šmajd a Malohanácká stovka, ke konci října pak Putování přes Halasovo Kunštátsko. „Začínajícím turistům bych určitě doporučil organizované pochody. Důležitá je dobře prošláplá obuv, vhodné oblečení a nepřeceňovat se. Na trasy přes třicet kilometrů už je potřeba trochu předem potrénovat,“ dodává turista.