Děti se brodí ve fontáně s vodotrysky a houpají se na houpačce. Dospělí návštěvníci sedí před pódiem, na kterém právě vystupuje kapela. Blanenští s přicházejícím létem začali využívat oddychovou zónu.

Prostor po zbouraném hotelu Dukla, Poduklí nebo jednoduše Dukla. Jméno park v centru Blanska ještě nemá. Na přelomu dubna a května se tu konaly první dvě akce s názvem Dukla.fest, ochutnávky na velký festival Bambifest, „To je všechno pěkné, ale kam mají lidi chodit na záchod? A co zázemí pro muzikanty? Mají drahou aparaturu a nemají ji kam schovat, když začne pršet,“ ptal se jeden z návštěvníků Zdeněk Novák.

Připomínky má i ke vzhledu parku. „Je to paskvil, ale teď je pozdě brečet. Jen by mě zajímalo, co chtěl architekt říct tou červenou hrůzou. Možná je to budoucí přemostění řeky na Staré Blansko,“ komentuje konstrukci nad pódiem.

Záchody u odpočinkové zóny nejsou. „Návštěvníci můžou využít veřejné záchody za radnicí. Ty budou otevřené vždy, když se bude v parku konat nějaká akce,“ vzkázal místostarosta Blanska Jiří Crha.

V parku Blanenští plánovali postavit kavárnu a na využití čeká také suterén pod prostranstvím. „V letošním rozpočtu na ni peníze nejsou, uvidíme příští rok,“ řekl ke kavárně Crha. Nemalé náklady jsou spojené i s úpravou suterénu. Jestli je nakonec zaplatí městská pokladna nebo budoucí nájemník, není jasné.

Do parku ve středu města chodí na vycházku i matky s dětmi. „Kluci se tady můžou proběhnout, ale ten větší se za chvíli nudí. Třeba tu ještě doplní nějaké prolézačky,“ doufá Jana Popelková. Herní prvky však na Dukle nepřibudou. „Toto je už konečné řešení,“ řekl k prostoru pro nejmenší místostarosta.

Blanenští zastupitelé chtěli pořadatelům akcí v oddychové zóně výrazně ulehčit. Zrušili tady poplatky za využívání prostoru a za vstupné. „Myslím, že to zabralo. Na léto už máme nahlášené koncerty a promítání filmů. Program tam chystá i Městská knihovna,“ uvedla Marcela Horáková z odboru blanenské radnice.

Knihovna v Blansku bude kvůli zákonem dané revizi přes prázdniny uzavřená. Lidem bude ale v parku přes ulici k dispozici čítárna s časopisy a denním tiskem. „Každý den, když bude hezky. Nevadí nám, když bude zataženo nebo zima. Na Dukle budeme chybět, jenom když bude pršet,“ slíbil ředitel knihovny Lukáš Dlapa. Knihovníci mají v plánu v odpočinkové zóně rozložit lehátka a postavit stan. Ve stanu budou pro děti nachystané například omalovánky nebo různé úkoly. Animátorky jim budou předčítat z knížek. Číst si tu budou moct i dospělí.

Park vznikl na místě hotelu Dukla. Blanenští zchátralou stavbu koupili v roce 2011 a nechali ji zbourat. Od loňského října je přístupný veřejnosti. Stále zbývá postavit slibovanou kavárnu a vyřešit suterén.