Zooterapie neboli terapie pomocí zvířat je na Blanensku oblíbenou součástí ozdravných a relaxačních programů. Využívají ji zařízení pro důchodce, pro mentálně a tělesně postižené i jednotlivci. Kromě psů, koček, koní nebo králíků mají zájemci na Blanensku jedinečnou možnost vyzkoušet terapii, při které léčí lamy.

Lamaterapii využívají například klienti Paprsku Velké Opatovice, který se stará o lidi se zdravotním postižením. „S terapiemi pomocí zvířat máme výborné zkušenosti. Lidem nabízíme canisterapii, lamaterapii, ale i terapii pomocí králíka. Za lamami jezdíme do Ústupu a mezi klienty je to velmi oblíbené. S lamami chodí na procházky, češou je, krmí a jsou s nimi v kontaktu. Je to pro ně relaxační a uklidňující," popsala vedoucí Paprsku Andrea Křepelová.

Terapie pomocí zvířat provozují v Paprsku už několik let. „Původně jsme chtěli, aby se klienti mohli se zvířetem pomazlit, aby měli nějakého společníka, kamaráda. Postupně jsme přidávali další a další aktivity se zvířaty a naši svěřenci díky nim dělají velké pokroky. Například člověk, který vůbec nemluvil, začal při canisterapii komunikovat a říkat alespoň základní slova," řekla Křepelová.

Podobnou zkušenost mají se zooterapiemi i v Domově pro seniory Letovice. „Lamaterapie využíváme asi tři roky, ale klienti jezdí i na koně. Chodí k nám také terapeutka se psy. Hodně našich klientů pochází z vesnic a kontakt se zvířaty jim pomáhá po psychické stránce," vysvětlil ředitel Centra sociálních služeb v Letovicích Ivo Kubín.

V Domově pro seniory v Boskovicích využívají pro terapeutické účely králíka a andulky. „Králíka dáváme našim obyvatelům na klín a oni si ho hladí. Pacienti s demencí se díky tomu dokáží zklidnit. Andulky nosíme v kleci k posteli ležícím pacientům. Snažíme se, aby měli nové podněty. Pacienti andulky pozorují a poslouchají, jak zpívají. Zpříjemní jim to den," vysvětlila zástupkyně ředitelky Marie Bartošová.

Lamaterapie je oblíbená i mezi obyvateli Domova pro seniory v Černé Hoře. „Zlepšuje to psychickou i fyzickou kondici klientů. Zatím ale lamaterapii využíváme jen příležitostně," řekla tamní ředitelka Věra Veselá.

Právě lamaterapie v České republice zatím není příliš rozšířená. „K terapeutickým účelům se lamy využívají například ve Švýcarsku. U nás jsme byli jedni z prvních a tady na Blanensku jsme asi jediné takové centrum, které chová terapeutické lamy," vysvětlila provozovatelka Farmy u lamáka Yvona Okáčová z Ústupu. Na farmě ale pracují i s dalšími zvířaty. „Děláme i canisterapii se psy a hipoterapii s koňmi. Sezení na koni je dobré například i na páteř," řekla Okáčová.

Canisterapií se na Blanensku zabývá i Monika Halámková z Bukovinky. „Pes má o stupeň vyšší teplotu než člověk, takže je dobré například polohování, kdy se pes k člověku přikládá. Ten se díky tomu uvolní a prohřeje," řekla Halámková s tím, že mezi terapeuty jsou ale rozdíly. „Člověk, který chce canisterapii provozovat, by měl se svým psem absolvovat canisterapeutické zkoušky," dodala.

Podle Jarmily Minxové ze sdružení Když nevíš kudy kam, zajdi k nám zájem o zooterapie na Blanensku roste. „K nám do Velenova jezdí i školy, školky nebo děti z dětského domova. Díky zooterapiím se nám totiž daří odbourávat u dětí strach," řekla Minxová.