Díky rozvolňování opatření mohou Jihomoravané navštěvovat důchodce v domovech od soboty. Záleží však na rozhodnutí šéfů jednotlivých zařízení. V Břeclavi pustí příbuzné za klienty v úterý, ve čtvrtek a pátek od dvou do šesti hodin odpoledne.

Příchozím tam zdravotníci udělají antigenní test. „Nikomu neublíží, když mu test uděláme. Vyčlenili jsme na to prostor, který má zvláštní vchod. Před testem musíme s každým projít čestné prohlášení, informovaný souhlas o provedení vyšetření. Jen vypsat dané prohlášení a všechno člověku vysvětlit zabere sedm osm minut. Na výsledky testu pak lidé počkají asi čtvrt hodiny,“ přiblížil ředitel domova David Malinkovič. Pokud bude test negativní, dostanou příchozí respirátor a recepční je pustí dál.

Ilustrační foto.
Mikuláše z ulic vyhnal virus. Víme, kde a jak budou na jihu Moravy chodit

Návštěvy jsou na objednání. V zařízení je 208 klientů, každý den je maximum pětadvacet lidí. „O návštěvy je velký zájem,“ uvedl ředitel. Už ve čtvrtek odpoledne se na první termín přihlásilo čtrnáct lidí.

Testování

Antigenní testy však nemusí provádět všichni poskytovatelé sociálních služeb. „Za to jsme rádi. Preferujeme, aby se zdravotnický personál věnoval hlavně klientům. Ale poskytovatelé by měli zařídit, aby na jejich webu lidé našli nejbližší odběrová místa, kde si mohou udělat antigenní test a s potvrzením pak přijít na návštěvu,“ řekla krajská radní pro sociální oblast Jana Leitnerová.

Od soboty jsou každý den možné návštěvy v Centru sociálních služeb ve Znojmě, které zahrnuje odlehčovací službu, domov důchodců i domov se zvláštním režimem. „Naše organizace ale není schopná zajistit antigenní testování. Budeme pouštět lidi, kteříse prokáží negativním testem nebo potvrzením, že byli nemocní devadesát dní před návštěvou,“ sdělila ředitelka Radka Sovjáková. I tam funguje rezervační systém.

Zubní praxe, ilustrační foto
Vědci z Brna vyhlásili boj zubním kazům: pomůže nový atlas z testů na myších

V zařízení měli v minulých týdnech velké problémy s koronavirovou nákazou, ale situace už se zlepšila. „Zhruba patnácti lidem karanténa v nejbližších dnech skončí, pouze tři případy jsou nové. Máme tam zajištěnou bariéru a karanténu,“ doplnila Sovjáková.

Návštěvy povolují také domovy důchodců v Brně. „Začínáme od pondělí,“ zmínila ředitelka domova ve Foltýnově ulici v Bystrci Jana Jana Bohuňovská.

Podle radní Leitnerové už předtím existovaly výjimky pro návštěvy krajských zařízení. „Týkaly se nezletilých, lidí ve špatném psychickém stavu, nebo těch, kteří byli v terminálním stádiu, aby se s nimi rodina mohla rozloučit," poznamenala Leitnerová.

Domovy důchodců:

- návštěvy možné od soboty

- návštěvníci buď s negativním testem na covid starým maximálně dva dny, nebo potvrzením o prodělané nemoci staré tři měsíce

- někde antigenní testování přímo na místě