V krátké době už druhé. „Zneužil svého postavení a městská policie hájila jeho zájmy. Přiskočili ke mně dva strážníci, jako bych chtěl odpálit bombu. Smýkali mě až na ulici a řekli mi, že by mě také mohli odvézt na psychiatrii," řekl Souš.
Trestní oznámení podal minulý čtvrtek na Okresním státním zastupitelství v Blansku. Na jednání města se starý muž vypravil podle svých slov proto, aby mu starosta Polák vysvětlil, proč se bývalý starosta Blanska Libor Pavlů stal před lety členem Okresního výboru ČSSD.
Pavlů byl později senátorem a seděl také v dozorčí radě společnosti Čepro, kde se v minulosti řešila podvodná pohledávka za tři miliardy. Letos v srpnu zemřel. „Byl to proškolený člen KSČM. Vadí mi, že podobným politikům z ČSSD nešlo nikdy o lidi, ale jen o peníze. Zajímala je jenom koryta a tunelování. A na to doplácíme my všichni obyčejní lidé. S tím se já jako řadový občan přece nemůžu smířit," poznamenal Souš.
Ivo Polák o trestním oznámení na svou osobu nic neví. „Nemůžu to komentovat, protože zatím o žádném trestním oznámení od pana Souše nevím," řekl Blanenskému deníku Rovnost Polák.
Souš už jedno trestní oznámení podal krátce po zastupitelstvu na policii. Policisté ho však dali k ledu. „Nezjistili jsme nic, co by vedlo k zahájení trestního řízení. Případ jsme odložili," řekl policejní mluvčí Petr Nečesánek.
V posledních letech čelil na Blansku trestnímu oznámení také například starosta Újezdu u Černé Hory Jan Stejskal. Trestní oznámení na něj podal jeden z občanů Újezdu kvůli zmizení kovové konstrukce mostu na obecním pozemku. Záležitost nakonec skončila jako přestupek. Jméno pachatele policisté odmítli zveřejnit.
Policie před třemi lety prověřovala také trestní oznámení na vedení Blanska kvůli kompostárně. Ta stála sedmapadesát milionů korun a část nákladů pokryly dotace. Město ji pronajalo firmě Via Alta za dvanáct tisíc ročně. Podle vyšetřování policie však bylo vše v pořádku.
Na stole Okresního státního zastupitelství v Blansku teď čerstvě leží případ starosty Suchého Pavla Žilky. Ten koncem srpna při záchranné akci, kdy hasiči, policisté a dobrovolníci pátrali v lese po ztracené ženě, boural. Policejní hlídka ho našla ráno doma. Nadýchal přes dvě a půl promile alkoholu. „Byl jsem v šoku. Musel jsem zapít, že jsem přežil. Dal jsem si dost. Policii jsem nevolal. Ráno si mě našla doma sama," řekl Žilka s tím, že před nehodou nepil.
Toxikologický rozbor krve a znalecký posudek to však vyvrátily. Žilka podle nich pil už před nehodou. Nyní mu hrozí až tři roky vězení a vysoká pokuta.