Na prosklených dveřích drválovického obchodu se smíšeným zbožím visí oranžová cedule hlásající, že je prodejna od prvního ledna tohoto roku trvale uzavřena. Obchod, který provozovalo spotřební družstvo Jednota, byl totiž dlouhodobě ztrátový. Vanovičtí se tak rozhodli jako částečnou náhradu zajistit alespoň pojízdnou prodejnu. „Hledali jsme prodejce, kteří na Blanensku podobné služby poskytují, a ukázalo se, že jsou to nejspíš pouze Pekárny Blansko. Proto jsme je oslovili a jejich zástupci souhlasili, že začnou do Drválovic se svou prodejnou zajíždět," přiblížil starosta Vanovic Josef Pavlík.

Dvakrát týdně

Prodejna bude do obce podle něj jezdit dvakrát týdně, a to vždy v pondělí a ve čtvrtek od čtvrt na dvě odpoledne do třinácti hodin a třiceti pěti minut. „Zrušený obchod pojízdná prodejna určitě nenahradí, ale lidé si v ní mohou nakoupit alespoň některé základní potraviny," řekl Pavlík.

A skutečně, i přes nepříznivé počasí přijela pojízdná prodejna v pondělí do Drválovic na čas. Jako první zákaznice se k ní sněhem brodila důchodkyně Marie Bohatcová. „S nabídkou prodejny jsem spokojená. Jsem ráda, že tuto možnost máme a že si můžeme koupit alespoň čerstvé pečivo. Zavřený obchod ale prodejna nenahradí, protože tam prodávali i ostatní potraviny, které potřebujeme," řekla obyvatelka Drválovic.

Pro vánočku, rohlíky a chleba si přišel například i Jiří Chladil z Drválovic. „Jsem rád, že sem prodejna bude pravidelně jezdit a mile mě překvapilo, co všechno nabízí. Jen mám obavy, že do ní bude chodit nakupovat málo lidí a že se tato služba potom také zruší. Ale musíme věřit, že k tomu nedojde," doufá důchodce.

Poprvé si do pojízdné prodejny přišla v pondělí odpoledne nakoupit i Marie Kohoutková. „Koupila jsem si chleba, rohlíky. Toto základní pečivo potřebujeme nejvíc, takže s nabídkou prodejny jsem spokojená. Uzavřený obchod ale nenahradí, protože tam měli veškerý sortiment a tady je skutečně jen ten základní. Potraviny kromě pečiva si tak musíme zajistit jinak. My jsme ještě mladí, takže pro nás není problém si zajet na nákup někam do supermarketu nebo do nejbližšího obchodu ve Vanovicích," řekla žena.

Po dvaceti minutách už se prodejce chystal zase do další vesnice. „Dneska přišlo jen asi pět nebo šest lidí. Třeba v Sulíkově, kde jsem dnes trasu začínal, chodí kolem dvaceti zájemců. Tady jsem ale byl poprvé, takže je možné, že se to ještě mezi lidmi rozkřikne a postupně bude větší zájem," hodnotil prodejce Stanislav Sedlák, který s pojízdnou prodejnou Pekáren Blansko do Drválovic přijel.

Chleba i zákusky

Sortiment zboží, který má v nabídce, podle něj není konečný. „Běžně nabízíme chleba, rohlíky, nějaké celozrnné pečivo, sladké pečivo, jako jsou koláče, šátečky, koblihy, vánočky, ale máme i zákusky. Pokud si lidé řeknou, že chtějí vozit něco dalšího, tak jim vyhovíme," vysvětlil Sedlák s tím, že z Drválovic bude pokračovat do Kochova, Kladorub, Babolek a Novičí.

Zavření prodejny Jednoty hrozilo od ledna také ve Vranové. Vedení obce se ale se spotřebním družstvem dohodlo, že bude ztráty částečně finančně vyrovnávat. „Chtěli jsme obchod pro lidi zachovat a jeho zrušení jsme tak na pět let dopředu zažehnali," sdělil před časem starosta Vranové Rostislav Cichra.

Obchody s potravinami nejsou v několika desítkách obcí na Blanensku. Do některých z nich od loňska jezdí právě pojízdná prodejna blanenských pekáren.