Druhá etapa projektu Obnova zeleně v Boskovicích bude stát milion sto tisíc korun. Pětasedmdesát procent nákladů pokryjí dotace. Zakázku získala pražská firma Green projekt. „Stromy se začnou v ulici Otakara Kubína kácet v době vegetačního klidu. Pracovníci mají pokácet stromy, zlikvidovat pařezy a ošetřit ostatní stromy do konce letošního prosince," upřesnila harmonogram prací boskovická místostarostka Jaromíra Vítková.

Podle Vítkové pracovníci specializované firmy pokácí celkem osmdesát stromů a vyřežou bezmála dva tisíce metrů čtverečních starých keřů. Zároveň ošetří dalších šestašedesát stromů. „Z těch osmdesáti stromů, co se budou kácet, se jedná o jednatřicet topolů, které tvoří větrolam. Rostou u silnice směrem od průmyslové zóny. Tyto topoly jsou křehké a snadno se lámou a ohrožují okolí, hlavně řidiče a chodce. Několikrát už v těch místech totiž museli zasahovat hasiči s plošinou a uřezávat nalomené větve a stromy," uvedla Vítková.

To, že staré topoly ohrožovaly bezpečnost, chodců a řidičů, potvrdil také velitel požární stanice v Boskovicích Antonín Hanák. „Jezdili jsme tam s plošinou a motorovými pilami docela často. Stačilo, aby stromy namrzly, a začaly se lámat. Padající větve pak byly dost nebezpečné. Zejména v okolí bývalé lékárny, kterou mohly také poškodit," dodal Hanák.

Co nejvíc zeleně

K zemi půjde i třináct smrků, které rostou podél silnice. „Řadě místních se kácení stromů nelíbilo. Jiní zase chtěli mít v bytech více světla, další upozorňovali na to, že topoly jsou silné alergeny a byli pro kácení. Zaznamenali jsme i případ, kdy si jeden člověk stěžoval, že má v bytě kvůli stínícím stromům plíseň a vlhko. Každopádně jsme celý projekt s místními několikrát na veřejných jednáních probírali a jejich připomínky vzali na vědomí. Není naší snahou jen bezmyšlenkovitě vykácet stromy. Chceme, aby bylo ve městě zeleně co nejvíc, ale aby zároveň neohrožovala lidi," řekla Vítková.

Podle Vítkové měli lidé výhrady zejména ke kácení smrků. „Někteří tvrdili, že jehličnany lépe tlumí hluk z rušné silnice. Měli výhrady k tomu, že místo nich tam nasázíme listnaté stromy a z těch bude padat hodně listí a bude nepořádek," vyjmenovala Vítková.

Odborníci však tvrdí, že smrk není vhodný strom do bytové zástavby. „Nemá tam dobré podmínky. V zimě trpí solemi, které se spláchnou ze silnice, ale i výfukovými plyny. Několik smrků v minulých letech uschlo a musely se pokácet," uvedla boskovická místostarostka.

Heleně Skácelové, která v ulici Otakara Kubína bydlí, kácení smrků nevadí. „Mám okna na druhou stranu od silnice. Takže je mi to v podstatě jedno. Ale některým sousedům to vadí. Myslí si, že smrky a polovysoké keře lépe tlumily hluk ze silnice. Já mám spíš obavy z toho, jak se tady upraví travnaté plochy, že se sem stáhnou bezdomovci," řekla žena.

Zelená Chmelnice

Na jaře dělníci v boskovické ulici Otakara Kubína vysází čtyřiasedmdesát nových stromů a bezmála dva a půl tisíce keřů. Na ploše přes tři tisíce metrů čtverečních vysází také parkový trávník a květiny. Nové stromy a trávníky nechají Boskovičtí vysázet na jaře také kolem nového bytového domu Na Chmelnici. Celkem to bude jednatřicet nových stromů a téměř sto osmdesát keřů. „Volné plochy kolem bytovky se doplní substrátem, dohnojí se a podsejí travním osivem," upřesnila Vítková.