Zatopit si doma a přitom ušetřit peníze. S touto myšlenkou míří většina zlodějů do lesů na Blanensku. Jako lup si odváží dříví. Hajní pak zjistí, že v lese chybí celé stromy nebo nachystané dřevo po těžbě. Policisté letos řešili kolem deseti případů.

Lesy táhnoucí se od Lhoty Rapotiny až k Oklukům na Prostějovsku přitahují zloděje každý rok. „Krádeže jsme zaznamenali i letos. Stromy a terén si před těžbou vždy označíme. Dělníci tak potom na místě zjistí, že chybí celý strom a nebo že někdo část nasekaného dříví ukradl z rampy,“ popsal ředitel společnosti MP Lesy Cyril Kolář. Podle něj se dříví ztrácí jak v okolí měst, tak i u malých vesnic. „Většina lidí v této době topí dřívím, je to vidět třeba ve spodní části Boskovic a jejím okolí,“ dodal.

Nic jiného než kontrola podle něj krádežím nezabrání. Spreje, kterými lesníci stříkají stromky, zaberou jen o Vánocích, kdy si dřeviny lidé vystavují doma a začnou tam zapáchat. „Procházím tedy lesy každý den a už několikrát se mi podařilo zloděje přistihnout. Jednou jsem viděl, že má dříví naložené v osobním autě. Zavolal jsem hned policii a ukázalo se, že šlo o známou firmu,“ vzpomněl Kolář.

Vypátrat zloděje se letos podařilo také olešnickému starostovi. Při procházce si všiml, že si někdo přichystal uloupené dříví na odvoz u rybníka, kde rostou olše. „Tomu člověku jsme pak poděkovali, že nám dříví nařezal, a použili jsme je pro potřeby obce,“ sdělil starosta Zdeněk Peša. Podle něj se podobné nešvary dějí v lesích na Blanensku často. Riskantní je doba těžby. Olešnické lesy proto hlídá strážce. Vedení obce navíc již nepovoluje lidem, aby si dříví v lese sami posbírali. „Máme špatné zkušenosti. Kromě snůšky dříví, které si lidé měli vzít, pak zmizely v okolí tři nebo čtyři stromy,“ vysvětlil Peša.

Polovinu se podařilo chytit

Kolem desíti krádeží letos na Blanensku řešili policisté. Podle mluvčí Ivy Šebkové se podařilo zhruba polovinu pachatelů dohledat nebo přistihnout při činu. „Jeden z mužů ukradl tři kubíky dřeva blízko Rudky u Kunštátu. Dříví mělo hodnotu čtyři tisíce korun, takže jsme tento přestupek předali správnímu orgánu,“ přiblížila Šebková s tím, že zloděj bude muset platit pokutu. Stejně tak další muž, který vjel s traktorem bez povolení do lesa u Žďáru a motorovou pilou tam nařezal smrky. Přistihl ho však lesník.

Policisté vyšetřovali také dva trestné činy. „Podařilo se jim chytnout dva muže, kteří ukradli dřevo v hodně jedenáct tisíc korun u Holštejna a Lipovce. Bohužel se nepodařilo najít zloděje který odcizil smrky a borovice u Spešova. Zde se škoda vyšplhala na deset tisíc korun,“ nastínila Šebková.

Se zloději mají zkušenosti také lesníci ze Školního lesního podniku Křtiny. Zavedli tak opatření. Lidé si mohou v lese zpracovat dříví za malý peníz jen dva dny v týdnu. „Navíc k tomu potřebují papír. Když pak narazíme v lese na někoho v jiný den, je jasné, že se děje něco nekalého,“ sdělil za Školní lesní podnik Křtiny Pavel Mauer.

Kromě této samovýroby tamní pracovníci nabízejí na středisku vyrobené palivové dříví. Lidé by tak neměli mít potřebu krást. „I tak se to občas děje. Jednou jsme dokonce řešili případ, kdy si dříví ukradli sobě navzájem dva samovýrobci,“ upozornil Mauer.

Ten navíc uvedl, že v době zdražování plynu a elektřiny lidé začínají topit dřevem. Zájem o palivové dříví totiž v podniku roste. „Oproti loňsku máme letos o třicet až čtyřicet procent víc zákazníků. Zvedl se také prodej štípaného dříví. Zájem je větší vždy na podzim, kdy se ochladí,“ podotkl Mauer.