Podle kastelánky lysického zámku Martiny Rudolfové se v tuto chvíli jedná na zámku o nejstarší dřevo v zachovalém stavu. „Podle způsobu opracování se původně zřejmě jednalo o trám, pozednici, z doby tvrze. Ta stála v místech dnešního zámku a s panstvím ji měli v držení páni z Kunštátu. Později byl trám využit na novověké potrubí,“ uvedla Rudolfová.

V Lysicích našli při opravě zámecké zahrady kamennou kouli.
Zámek v Lysicích ukrýval dělovou kouli. Našli ji při opravě zahrady, podívejte

Cenný nález nechali Lysičtí převést ke konzervaci do Litomyšle k odborníkům na Fakultu restaurování Univerzity Pardubice. „Později ho vystavíme v novém návštěvnickém centru obnovené zahrady,“ dodala kastelánka.

Zmínila, že v současné době práce na obnově zahrady a zahradnictví intenzivně pokračují. „Pracuje se na sklenících, sloupech kolonády i cihlových zídkách a schodištích. Odstartovalo také restaurování terakotové sochařské výzdoby,“ upřesnila Rudolfová.

Práce na obnově zámecké zahrady v Lysicích jsou v plném proudu. Dělníci pod částí kolonády objevili sklep z 18. století.
Na zámku v Lysicích objevili při obnově zahrady historický sklep, podívejte se

Rekonstrukce zámecké zahrady a tamního zahradnictví za bezmála 180 milionů korun má jedinečné a turisticky atraktivní lokalitě vrátit podobu z konce 19. století. Začala loni na podzim. První turisté se do ní podívají až v roce 2024. Zámek v Lysicích je od roku 2002 národní kulturní památkou. Ročně ho navštíví přes 30 tisíc turistů.