Parádní nález. Rozsáhlá rekonstrukce zámecké zahrady v Lysicích na Blanensku odkryla další kus historie. Archeologové tam objevili část původního dřevěného potrubí. Fragment bývalého žlabu z jedlového dřeva. „Pokácení stromu, ze kterého bylo dřevěné koryto vyrobeno, jsme v naší laboratoři datovali na přelom let 1400 a 1401. Na základě zřetelných podkorních letokruhů. Jednalo se o jedli. Standardy ročních přírůstků u tohoto druhu stromů jsou na Moravě zpracované až k roku 1050,“ poznamenal odborník Tomáš Kyncl po dendrochronologickém rozboru.
Dřevěný poklad. Na zámku v Lysicích našli kus historického koryta.
|
Foto: se souhlasem Státního zámku Lysice
Podle kastelánky lysického zámku Martiny Rudolfové se v tuto chvíli jedná na zámku o nejstarší dřevo v zachovalém stavu. „Podle způsobu opracování se původně zřejmě jednalo o trám, pozednici, z doby tvrze. Ta stála v místech dnešního zámku a s panstvím ji měli v držení páni z Kunštátu. Později byl trám využit na novověké potrubí,“ uvedla Rudolfová.
Cenný nález nechali Lysičtí převést ke konzervaci do Litomyšle k odborníkům na Fakultu restaurování Univerzity Pardubice. „Později ho vystavíme v novém návštěvnickém centru obnovené zahrady,“ dodala kastelánka.
Zmínila, že v současné době práce na obnově zahrady a zahradnictví intenzivně pokračují. „Pracuje se na sklenících, sloupech kolonády i cihlových zídkách a schodištích. Odstartovalo také restaurování terakotové sochařské výzdoby,“ upřesnila Rudolfová.
Rekonstrukce zámecké zahrady a tamního zahradnictví za bezmála 180 milionů korun má jedinečné a turisticky atraktivní lokalitě vrátit podobu z konce 19. století. Začala loni na podzim. První turisté se do ní podívají až v roce 2024. Zámek v Lysicích je od roku 2002 národní kulturní památkou. Ročně ho navštíví přes 30 tisíc turistů.