„Dražba byla ukončena. Vydražitelem se nestal nikdo. Nebylo učiněno ani nejnižší podání,“ stálo krátce po ukončení aukce na webu dražební společnosti Prokonzulta.

Areál ve dražbě
- v elektronické dražbě se 17. července areál ČKD Blansko strojírny neprodal, přihlásil se jediný zájemce, který však nepřihodil žádnou částku
- vyvolávací cena byla 138 milionů
- předmětem dražby bylo 21 hektarů pozemků s budovami
- podnik se před šesti lety ocitl v konkurzu a má stamilionové dluhy
- akcionářem strojíren je ruský průmyslový podnik Tjažmaš

Podnik s tradicí výroby vodních turbín a zařízení vodních elektráren v minulosti zaměstnával tisíce lidí. Před šesti lety se ocitl v konkurzu a nyní má stamilionové dluhy. Strojírny se do konkurzu dostaly poprvé už před více než dvaceti lety. Tehdy přišly o práci stovky zaměstnanců.

Podle informací Deníku se do středeční dražby přihlásil jen jeden zájemce. Ten však nepřihodil ani vyvolávací cenu. „O výsledku dražby jsme už informovali insolvenčního správce. Navrhli jsme další kolo dražby s nižší vyvolávací cenou. Tu sdělit nemohu. Nyní je řada na insolvenčním správci a zajištěných věřitelích, jaký zvolí další postup. Termín případné další dražby neumím v tuto chvíli odhadnout. V průběhu letošního léta to už ale nebude,“ uvedla za společnost Prokonzulta Jarmila Matysová.

Většinu nemovitostí má v komplexu dlouhodobě pronajatou společnost ČKD Blansko Holding. Ta podle obchodního rejstříku zaměstnává až pět set lidí. Obě firmy mají společného akcionáře, ruský průmyslový podnik Tjažmaš. „K dražbě se ze strategických důvodů nemůžeme vyjádřit, dokud nebude celá situace vyřešena,“ řekl ve středu Deníku mluvčí holdingu Tomáš Keprta.

Ilustrační foto.
Ze zahradnictví ukradli svíčky a víno

V minulosti však zástupci společnosti uvedli, že ČKD Blansko strojírny nemají žádné zaměstnance. Ti spadají pod holding. Pracovníky i obchodní partnery tehdy vedení firmy ujišťovalo, že konkurz se výrobní činnosti a fungování holdingu nedotkne.

Řadu místních také zajímá, kdy strojírny opraví rozbité přejezdy na trati bývalé vlečky v ulici Gellhornova. Ty jsou už léta v dezolátním stavu. „Úřady to zřejmě moc nezajímá. Jediným viditelným řešením v této lokalitě je umístění dodatkových tabulek,“ uvedl na webu města před časem jeden z místních Antonín Kunc.

Podle mluvčího Drážního úřadu Martina Nováka provedli pracovníci úřadu na zmíněných přejezdech počátkem roku kontrolní prohlídky. Zjistili, že přejezdy jsou neudržované a vyzvali vlastníka vlečky, aby do konce května zjednal nápravu. To se však nestalo. „Tento týden bylo podepsáno rozhodnutí, které již vlastníka nevyzývá, ale přímo mu opravu železničních přejezdů nařizuje. Jelikož o neutěšeném stavu přejezdů ví delší dobu, byla rozhodnutím stanovena lhůta pro opravu na maximálně třicet dnů ode dne doručení,“ upřesnil Novák.

Dodal, že pokud vlastník vlečky neprovede žádné úpravy vedoucí k bezpečnému projíždění přejezdů, může mu být dle zákona udělena pokuta až do výše dvě stě tisíc korun.