Podle jejího ředitele Mojmíra Dosedly je v tom případě investuje do rekonstrukce posklizňové linky, která zpracovává hlavně řepku, pšenici a ječmen. „Výkon této čističky a sušárny z roku 1999 již neodpovídá současným požadavkům. Dalším důvodem, proč je nutné řešit rekonstrukci linky, je její vysoká prašnost," vysvětlil Dosedla.

V nejbližších dnech očekává rozhodnutí o přiznání peněz. „Zatím máme jen dokument o akceptaci žádosti a zvažujeme, jestli se v případě zamítnutí projektu pustit do opravy bez dotací. Rozhodně se jí buď letos, nebo v následujících letech nevyhneme. Nová technologie totiž umožní snížit únik tuhých znečisťujících látek o téměř devadesát procent a přispěje také k zlepšení kvality ovzduší," přiblížil Dosedla.

O pětimilionovou dotaci požádali Petrovičtí. Vedení obce plánuje zkvalitnit nakládání s odpady. „Chceme rozšířit sběrná místa na třídění odpadu. Zatím je jimi pokryta jen polovina obce, hlavně ve spodní části chybí. Někteří lidé tak nebudou muset chodit s odpadky přes půlku vesnice," popsal starosta Petrovic Vladimír Paulík.

Vedení obce má však podle něj ještě větší plány. Hodlá pořídit velké nákladní auto na tuhý i komunální odpad. Hlavně proto, aby obec byla soběstačná. „Nechceme být závislí na cenách, které nám diktují velké společnosti. Ušetřili bychom a ceny si určovali sami," osvětlil starosta Petrovic. V obci by tak mohla vzniknout i nová pracovní místa. „Auto by obsluhovali minimálně dva lidé, které bychom využili i pro jiné práce," podotkl Paulík.

Třešně a jabloně

Šebetovským zase dotace, přesahující milion korun, umožní obnovit zámecký park. Přerostlá dominanta obce, kde se pravidelně konají kulturní akce, leží ladem od devadesátých let. „Do zelených míst, která podléhala památkové péči, mohl někdo před časem zasáhnout jen výjimečně, až přerostlé stromy začaly padat. V našem parku jeden starý strom uschnul a po bouřce zničil přístřešek a vozík. Řekli jsme si, že už s tím musíme něco začít dělat," uvedl starosta Šebetova Zdeněk Čížek.

Kaštany, jedle či habry v parku chtějí ozdravit. „Jsou už neúměrně vysoké, tenké a křehké. Do takové výšky nedokážou dostat vláhu, a tak přesychají a lámou se. Odborná firma proto už letos na podzim začne postupně vyřezávat suché větve a sníží výšku stromů pomocí zdravotního řezu. Ke kácení přistoupíme jen v případě, že bude nějaký strom nemocný," upřesnil šebetovský starosta. V budoucnu by v parku rád viděl odpočinkovou zónu.

Podobně přemýšlejí i Velenovští, kteří si přejí v obci dvě ovocné aleje. Jednu směrem na Suchý, druhou na Vratíkov. Vysázení jabloní, hrušní či švestek přijde podle slov starosty Velenova Jana Havelky na zhruba půl milionu korun. Obec přispěje deseti procenty. „Obyvatelé i turisté budou mít hezké místo k odpočinku, na vycházce si utrhnou třeba jablíčko. S pracemi chceme začít letos na podzim. Dotace nám vystačí i na údržbu aleje až do roku 2015," těší se Havelka.

I v Sudicích chtějí mít hezčí zeleň. Plánují zvelebit historický obecní sad, který se nachází asi dva kilometry od obce. „Od sedmdesátých let to tam vypadá jako v džungli. Lidé tam ani nemohli na vycházku. Obnova přijde zhruba na dva miliony korun, podíl obce bude asi deset procent. Nejdříve tuto dvouhektarovou plochu necháme prořezat a pak tam vysázíme ořechy, třešně, višně či mirabelky. Celkem asi tři sta stromů," poodhalila plány starostka Sudic Olga Dočkalová. Práce mají být hotové do konce června příštího roku.