Lidé hned v několika obcích a městech na Blanensku se mohou těšit, že se jim zlepší životní prostředí. Na opravy základních i mateřských škol, na likvidace skládek či na dvory pro třídění odpadu putuje do okresu přes sedmdesát milionů z Operačního programu Životního prostředí.

Například Černohorští uspěli hned se dvěma svými projekty. „Na ně dohromady dostaneme asi patnáct a půl milionu. V průmyslové zóně vyroste nový sběrný dvůr pro odpady, který bude sloužit nejen našim lidem, ale i okolním obcím. Základní škola, která byla postavena před víc než sedmdesáti lety, se dočká zateplení a výměny oken i dveří, což výrazně ušetří energii. Je to grandiózní úspěch,“ komentoval přidělení dotací černohorský starosta Bohumil Hlavička.

Zateplení škol se dočkají také v Letovicích, Benešově či Olešnici. „Bude to pro nás stěžejní investice v letošním roce. Kdybychom dotace nezískali, museli bychom si buď vzít úvěr, nebo bychom na to museli další tři roky šetřit,“ sdělil starosta Benešova Antonín Rus.

V Šošůvce zmizí z tamního lomu skládka inertního odpadu. „Chtěli jsme to řešit už dávno, ale neměli jsme na to peníze. Nyní budeme moci srovnat terén, na to dáme betonitovou fólii, která zamezí vylučování odpadních látek do vody, na ni zeminu. Skládku osadíme a oplotíme, aby se tam už odpad neukládal,“ sdělil starosta František Ostrovský. Lom leží v chráněné krajinné oblasti Moravský kras. „V jezírku žijí raci. Do budoucna bychom tady rádi postavili sportovně rekreační areál,“ doplnil Ostrovský.

„Ještě v únoru se žadatelům začnou vyplácet historicky první peníze z evropských fondů určených pro roky 2007 až 2013,“ sdělila tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová.