VÁŽENÍ ČTENÁŘI. DISKUTUJTE K TOMUHLE TÉMATU DOLE POD ČLÁNKEM.

Marie Kolmačková pracovala v blanenské firmě, která dnes nese název Isan, šestnáct let. V prosinci minulého roku dostala pro nadbytečnost výpověď. „Dva měsíce jsem ještě měla pracovat a dostat tříměsíční odstupné,“ uvedla Kolmačková. Nedostane nic. Nadřízení jí totiž udělali test na alkohol a ten byl podle nich pozitivní. To Kolmačková odmítá.

Spor začal v polovině února. „Šla jsem si o přestávce zatelefonovat a pak si mě zavolali mistři, že mám jít dýchat do trubičky. Když jsem to udělala, řekli mi, že se trubička zabarvila. Ani mi ji neukázali,“ sdělila Kolmačková a trvá na tom, že v pracovní době alkohol nepila. „Šla jsem se hned po přestávce zeptat mistra, co mám tedy dělat, a ten mě poslal pracovat. Pochybuji, že by někoho pod vlivem alkoholu pustil k lisu,“ míní dotčeně žena a tvrdí, že toho dne byla v práci až do konce směny.

Podle výrobního ředitele firmy Isan Jana Ševčíka to bylo jinak. „Kontrolu prováděli dva mistři. Ti naměřili 0,5 promile alkoholu. Sepsali protokol, ve kterém stojí, kdo kontrolu dělal, v kolik hodin, co bylo zjištěno. Tyto údaje jsou založené na personálním oddělení,“ sdělil Ševčík s tím, že podobné kontroly prověřují pracovníky podniku často. Případ Kolmačkové podle něj nebyl první ani poslední.

Že žena nadýchala půl promile, potvrdil jeden z mistrů Vlastimil Němec. Výpověď jeho i Kolmačkové se však liší v dalším bodě. „Ptala se, jestli má pokračovat v práci a já jí řekl, že po nadýchání na stroji dál pracovat nemůže, poslal jsem ji pryč. Jestli šla do ženské šatny, kam nesmím vkročit, a evidovala si pozdější odchod, to nevím. Na pracovišti nebyla,“ tvrdí Němec.

Kolmačková však v dílně zřejmě zůstala. „Začínala mi směna a paní Kolmačková byla v dílně, i když zrovna nestála u lisu. Ještě mi říkala, že ji poslali zase pracovat. Pochybuji, že by tam zůstávala asi hodinu a půl poté, co nadýchala,“ sdělil redakci Blanenského deníku Rovnost zaměstnanec, který si přál zůstat v anonymitě.

Za hrubé porušení pracovní kázně měli nadřízení Kolmačkovou ihned vyhodit. „Měla jsem dostat třiapadesátku, což znamená, že bych nemohla pak jít na úřad práce. Oni mi ale nabídli, ať podepíšu odvolání původní výpovědi a pak výpověď dohodou. Byla jsem celá rozklepaná, tak jsem to podepsala,“ pokračovala žena. Přišla tak nejen o zaměstnání, ale i o tříměsíční odstupné. To vše pouhých čtrnáct dní před dříve dohodnutým ukončením pracovního poměru.

Výrobní ředitel Ševčík tuto nabídku potvrdil. „Paní Kolmačková u nás pracovala dlouhou dobu, nechtěli jsme jí třiapadesátkou ublížit,“ vysvětlil.
Právník Jiří Grim se uvedenému postupu diví. „Formálně je vše v pořádku. Pokud skutečně nadýchala, nemá nárok na podporu. Do zápisu se však musí vyjádřit i kontrolovaný člověk. Paní Kolmačková prostor nedostala. Je těžké ale najít pravdu,“ míní Grim.