Na pijácké praktiky si teď budou muset mladiství na Blanensku nechat zajít chuť. O víkendu policisté provedli razii po hospodách a diskotékách v deseti obcích a městech po celém Blanensku. Při ní se zaměřili hlavně na zákaz podávání a prodeje alkoholu mládeži, která ještě neoslavila plnoletost. A zjistili, že se nedodržuje. S podobnými akcemi proto budou pokračovat.

„V noci z pátku na sobotu jsme zkontrolovali osmnáct restaurací, osm diskoték a jednu taneční zábavu. Bohužel jsme našli pod vlivem alkoholu více než třicet dětí starších patnácti a mladších osmnácti let. Z toho jedno nadýchalo přes dvě promile a dalších osm mělo v dechu více než jednu,“ uvedla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

V uplynulém roce policisté na Blanensku podnikli podobných nočních akcí jedenadvacet. Při nich našli celkem šestasedmdesát dětí pod vlivem alkoholu. Letos se při víkendové razií dostali téměř na polovinu loňského součtu. „Přestože zařízení, kam se chodí mládež bavit, kontrolujeme pravidelně, ukazuje se, že to stále nestačí. Některá z nich se sice už poučila a mladší osmnácti let například při vstupu označují barevnou páskou, se kterou si alkohol koupit nemůžou, ale někde jim stejně nalévají dál,“ konstatovala Šebková.

Sankce pro děti i podniky

Právě na podniky, kde dětem alkohol nalévají pravidelně, si policisté chtějí došlápnout. „Už v příštích týdnech hodláme podobnou akci zopakovat. Měla by mít zároveň preventivní dopad, aby podniky i samotné děti věděly, že alkohol u mladistvých kontrolujeme. U těch zařízení, která budou dál zákon porušovat, budeme tlačit na příslušné správní orgány, aby proti nim zakročily. I kdyby to vedlo až k jejich zrušení,“ nastínila policejní mluvčí.

Nejen dýchat do alkoholového testeru musely děti v noci z pátku na sobotu na Blanensku. Devět z nich ušetřilo peníze za taxíka. Policisté je totiž odvezli přímo domů k rodičům. „Děti pod vlivem alkoholu, které jsou mladší patnácti let, odvezeme domů vždycky. U těch ve věku od patnácti do osmnácti se rozhodujeme podle stupně opilosti. Pokud hrozí nebezpečí, že se jim kvůli alkoholu může ještě něco stát, vezou se také ony,“ vysvětlila Iva Šebková.

Nočním výletem se strážci zákona pro mladistvé alkoholová akce neskončí. Údaje o všech dětech mladších osmnácti let, u kterých policisté naměřili alkohol, předávají dál na sociální odbory městských úřadů. „Dítě, které policisté našli pod vlivem alkoholu, si i s jeho zákonným zástupcem pozveme na pohovor. Při něm pak například zjišťujeme, jestli už někdy předtím podobný problém mělo nebo jestli se nějakým jiným způsobem nepotýkalo se zákonem,“ popsal kurátor pro mládež Milan Daněk z Oddělení sociálně právní ochrany Městského úřadu v Blansku. Když domluva nepomůže, musí se zástupce dítěte obhájit před komisí.

Pokud se například sedmnáctiletý kluk napije piva, pohovor na úřadě ho většinou nečeká. Na sociálních odborech totiž zkoumají každý případ zvlášť. „Přihlížíme i k věku dítěte a ke stupni opilosti. Je rozdíl, když si dá někdo jedno pivo a když se třeba jednou v noci v Boskovicích třináctiletá děvčata bez vědomí rodičů opila tak, že měla více než jednu promile. To jsme samozřejmě řešit museli,“ vzpomněl kurátor pro mládež z boskovického Městského úřadu René Kvapil.