Padesátiletá Alena Doskočilová z Drnovic je hotovou kouzelnicí. Vyrábí originální dorty, které nejen výborně chutnají, ale hlavně z nich přechází zrak.
Ještě před pár lety přitom pekla dorty jako každá druhá hospodyně. „Takové ty jako kolo od vozu. Chuťově byly dobré, ale neuměla jsem je nazdobit,“ směje se sympatická učitelka žáků speciální třídy.

První dort z jiné kategorie upekla před třemi lety na svatbu neteře. Jednalo se vlastně o dorty dva – tříposchoďový s živými orchidejemi a čtyřposchoďový s padesáti marcipánovými růžemi. „První pokus jsem udělala podle internetu, u kterého trávím hodně času. Na nějakém cukrářském serveru jsem si našla, jak se dělá potahování dortů. Modelovat jsem se naučila sama,“ prozradila dále žena. Protože dorty měly velký úspěch, začala s dalšími experimenty.

Inspiraci pro podoby dortů, které vytváří třeba jako bazén se slunící se slečnou v plavkách, misku s kvetoucími kaktusy, krtečka i s hromádkou, lopatkou a květinami či džungli, nachází na internetu, ale i v běžném životě. „Nedávno jsem našla takovou keramickou konvici a dort jsem upekla podle ní. Přidala jsem i šálky,“ ukazuje (na snímku).

Maminka tří dětí peče hlavně pro rodinu, kamarády a známé. Každý dort je originál, nikdy nejsou dva úplně stejné. „Spoustu zájemců musím odmítat. Peču a zdobím hlavně o víkendech, ale nechci, aby toho bylo moc. Zatím mě to velice baví, relaxuji u toho,“ vysvětluje.

Má zkušenost, že jakmile u nějaké dovednosti dosáhne určité hranice, přestane ji lákat. Takto si prošla obdobím vášnivého šití či pěstování kytek. „Naučím se to, co nejlíp to jde a pak jdu jinam,“ popisuje.

Výroba takového dortu je ovšem i značně časově náročná. Obvykle jeden den upeče korpus, další den dělá povrchovou úpravu. Nejjednodušší dorty zaberou kolem deseti hodin práce, nejsložitější až pětadvacet. „Asi největší dort, který jsem dělala, vážil deset kilo. Byl to dort svatební, s řeckými sloupy,“ popsala.

Alena Doskočilová se o své dovednosti ráda podělí s ostatními zájemci. Ve škole, kde učí, vede cukrářský kroužek. Ráda však poradí i na svých internetových stránkách www.aldoska.estranky.cz, kde nabízí podrobné návody a postupy.