Podle měření amatérské meteorologické stanice, kterou v Benešově u Boskovic druhým rokem provozuje Jiří Vaněrek, bylo za poslední tři měsíce jen třiadvacet dnů, kdy průměrná denní teplota klesla pod nulu. A pod minus deset stupňů Celsia teploměr v Benešově za tu dobu ukázal všeho všudy čtyřikrát. „Zimy posledních let jsou na jižní Moravě teplejší ve srovnání s minulostí. Roste nejen průměrná teplota vzduchu, ale i teplotní maxima, a dokonce i minima," uvedla Marie Doleželová z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Pokračuje podle ní i trend posledních let, že ubývá srážek. „Navíc se vzrůstající teplotou vzduchu srážky v zimě padají méně často v podobě sněhu. Do budoucna lze očekávat, že se toto všechno bude dít i nadále," nastínila brněnská klimatoložka.

Současně upozornila, že pro probíhající změnu klimatu je a bude typický nárůst extrémních situací. „Lze tedy očekávat i zimy, během kterých zaznamenáme období s výrazně nízkými teplotami vzduchu, nebo s krátkodobějším intenzivním sněžením, které zejména ve větších městských oblastech mohou vést k různým kalamitám. Třeba k ochromení dopravy," řekla Marie Doleželová.

Právě nedostatek vody trápí zemědělce. „Ideální počasí na únor není. Spodní voda je od podzimu na minimu. Chybí na polích i pro dobytek. Máme sice vlastní vrty, ale například ve Světlé jsme se už loni museli napojit na jiný zdroj a začali jsme budovat i nový vrt," přiblížil důsledky Libor Dvořák, předseda zemědělského družstva Agrospol v Knínicích.

O zelené ozimy na polích v tuto chvíli obavy nemá. „Díky počasí zatím přezimovaly dobře, pokud nepřijdou dlouhodobější mrazy," upozornil knínický předseda.

Přezimuje víc hmyzu

Mírná zima přeje hmyzu. „Na přezimování včel zatím neměla negativní dopad. Vyšší a nižší teploty se střídaly, což včelám umožňuje vyletět a takzvaně se vyprášit neboli vyprázdnit. Už od ledna navíc začíná matka klást včelí plod. Rozhodující pro sílu včelstva pak bude především duben. To bude důležité, aby bylo teplo a pyl kvetoucích rostlin," popsal včelař Jiří Hlaváček z Olomučan.

Při absenci déletrvajících mrazů však lépe přezimují i klíšťata nebo škůdci a choroby rostlin. „Díky mírné zimě klíšťat přečká větší počet. Ale hodně pak záleží na tom, jak vlhké bude jaro. Teď zapršelo, loni však pokračovalo sucho a to počet klíšťat nakonec snížilo. Monitorovat jejich stav začneme od prvního března," přiblížila bioložka Alena Žákovská.

Zatímco jedni mají v únoru radost ze sluníčka a z kvetoucích keřů, pro alergiky nastává ještě dřív než jiné roky období kýchání a smrkání. „Pylová sezóna letos přišla určitě dřív než než v předchozích letech. A to i proti loňsku, kdy také byla teplá zima. Už přicházejí pacienti se záněty spojivek. U některých je důvodem střídání tepla a zimy, ale roli už hraje i pylová složka," potvrdila dříve přicházející problémy blanenská alergoložka Hana Valenová.