Téměř na dvojnásobek se loni vyšplhal počet nainstalovaných domovních čistíren odpadních vod na Blanensku. Lidé v menších obcích tak řeší problémy s chybějící centrální čističkou, někdy zbytečně.

„Doma mám čističku v provozu už šest a půl roku. V Bukovince totiž centrální čistička chybí. Lidé ale ze zákona musí mít likvidaci odpadních vod zajištěnu, takže mají dvě možnosti. Buď si pořídí jímku, kterou je třeba pravidelně vyvážet, nebo si nechají nainstalovat domovní čističku,“ vysvětlil starosta Bukovinky a majitel domovní čističky Pavel Tichý.

Právě v Bukovince si loni obyvatelé nechali zkolaudovat celkem patnáct nových domovních čistíren. Na Blanensku tak v loňském roce fungovalo čtyřicet sedm takových přístrojů.

„Oproti jímce je toto řešení finančně výhodnější. Zatímco pořízení domovní čističky přijde na nějakých padesát tisíc, u jímky se náklady zvyšují potřebou pravidelně ji vyvážet,“ popsal hlavní výhody malé čističky Tichý.

Podle něj ale ani domovní čistička není konečným řešením problémů s likvidací odpadních vod. „To, že těchto čističek v okrese přibývá, má i své nevýhody. Každá z domovních čistíren totiž vyžaduje týdenní kontrolu a pravidelnou údržbu. Její provozovatel musí dodržovat určitý schválený řád. Mám obavy, že ne každý by dodržování tohoto řádu byl schopen. A to potom i z čistírny teče hnůj,“ dodal Tichý.

Kvalitu odpadní vody z čističky v prvních letech provozu kontrolují také příslušné odbory životního prostředí. „V prvním roce nám majitel čističky musí přinést čtyřikrát do roka vzorek vody, pak je to jednou za rok. K tomu provádíme u těchto domácností namátkové kotroly, kvalitu vody kontroluje také Inspekce životního prostředí,“ popsala vedoucí oddělení vodního hospodářství odboru životního prostředí blanenské radnice Jiřina Batelková.

Podle ní je domovní čistírna odpadních vod řešením především v malých obcích, u kterých není v nejbližší době reálná šance, že by postavily centrální čistírnu. Tu by chtěli začít budovat už v příštím roce radní z Doubravice nad Svitavou.

„Absence centrální čističky v Doubravici je problémem především pro stavaře. Ti jsou nuceni dělat dočasná opatření. Podobně je na tom i Svitávka. Jsme jediné dvě obce na řece Svitavě, které vlastní čističku nemají. Státní orgány na nás už nějakou dobu v tomto směru vyvíjejí tlak. Je to ovšem především o penězích, které se nám podařilo sehnat až teď,“ řekl starosta městysu Ladislav Štoudek.

Zároveň dodal, že domovní čistička za těchto okolností není vhodným řešením. „Loni u nás vznikly čtyři takové čistírny, celkem jich u nás teď funguje asi dvanáct. Jakmile ale budeme mít kanalizaci a centrální čističku, budou domácnosti muset tyto čistírny odstavit,“ dodal starosta.