David Čech, který žije na okraji Blanska, by si mohl pořídit štítek mnohem originálnější. Na zahradě jeho domu se totiž v kleci ze železných prutů prochází lev.

Čistokrevný lev stepní, který obývá africké savany. „Je to ještě takové neohrabané koťátko. V říjnu mu byl rok a pořád by si jen hrál,“ směje se šestadvacetiletý chovatel, otvírá klec a dává si šelmu na vodítko. Lvíček César se nejdříve bázlivě rozkoukává, ale vzápětí pochopí, že není v kleci a chce si hrát. Možná se i předvést před objektivem fotoaparátu. Jakmile však tohle „koťátko“ rozpohybuje svých osmdesát kilogramů živé váhy, běhá mráz po zádech. „Není se čeho bát. To on dovádí jen tak se mnou. Jinak je strašně plachý a bojí se lidí. Jakmile k nám někdo nakoukne přes plot, většinou se v kleci schová do kotce,“ řekl Čech.

Stepního lva si šestadvacetiletý muž pořídil před rokem. Postavil kotec s klecí a na zahradě tak rozšířil své safari. Na dvorku chová mimo lva totiž ještě skunky, dikobrazy, psy a divoká prasata. „Od deseti let jsem něco choval. Nejdřív holuby, kozy, ovce. No a teď jsem si pořídil lva,“ dodal s úsměvem Čech. Než si Césara přivezl domů dlouho se rozmýšlel. „Zpočátku se to nelíbilo hlavně sousedům. Ale pokusil jsem se jim vysvětlit, že to není nebezpečné. Bojová plemena psů jsou podle mého mnohem horší. Musel jsem taky nastudovat hodně knížek, abych věděl, jak se o lva starat,“ přiblížil první kroky Čech.

Lvíče měl první tři týdny doma. Poté co malá šelmička potrhala sedačku, ubytoval ji chovatel na zahradě. Lva krmí třikrát týdně. Na posezení spořádá pět kilo masa. Nejraději má kuřecí nebo hovězí s kostí. „Příští rok už by mohl mít přes sto padesát kilo a pořádnou hřívu. Samozřejmě počítám, že si ho nechám. Jen udělám bytelnější klec,“ přiblížil své plány Čech. Podle něj se o jeho šelmu s obrovskými tlapami zajímá spousta lidí. Jenže to není chovateli právě dvakrát příjemné. „U domu zastavují auta a lidé nakukují přes plot a chtějí si lva prohlédnout. Já o publicitu nestojím,“ uzavřel Čech. Příští rok by chtěl svoje safari rozšířit o pumu americkou.