„I když čistička stojí přes padesát tisíc korun, budeme likvidovat odpadní vody právě přes ni. Jímku bychom totiž museli pravidelně vyvážet, ale o čističku se téměř nemusíme starat,“ přibližuje David Kubíček.

U lidí, kteří v uplynulých letech postavili na Blanensku dům, tento způsob likvidace odpadních vod vede. V minulém roce bylo v obcích, které spadají pod odbor životního prostředí Městského úřadu v Blansku, zkolaudováno pětkrát více domovních čistíren odpadních vod než před devíti lety. Zatímco v roce 2001 jich bylo jen deset, vloni přibylo na Blanensku přes padesát čističek.

„Domácí čistírnu odpadních vod si pořizuje čím dál víc lidí, kteří si nyní staví dům. Je sice několikanásobně dražší než jímka, ale její provozní náklady jsou minimální,“ uvedl vedoucí blanenského odboru životního prostředí Pavel Konečný.

Mezi jímkou a domácí čističkou odpadních vod musí volit lidé stavějící dům v obcích, ve kterých chybí čistírna obecní. Zatímco dříve byla kromě v této době již neschvalovaného septiku jímka samozřejmostí, nyní dává více lidí přednost domácí čističce. Je sice drahá, ale zato s ní není tolik práce.

Výhodnost čističek potvrzuje také Konečný. „Jímka stojí jen asi deset tisíc, lidé se však musí starat o její vyvážení do kanalizačního sběrače. Domácí čističky jsou sice zhruba pětinásobně dražší, ale už se nemusí vyvážet. Vyčištěná voda z nich pak odtéká například do rybníka,“ vysvětlil šéf odboru životního prostředí.

Že by byly domácí čističky odpadních vod pro lidi tím nejlepším řešením, si naopak nemyslí předseda okresního Svazku vodovodů a kanalizací Jindřich Král. „Nejjednodušší je napojení na veřejnou kanalizaci. Lidé se pak nemusí o nic starat, například dokládat vzorky vody úřadům. A také, zatímco domácí čističku si každý zaplatí sám, obecní jsou dotované,“ řekl.

Ne všichni však mají možnost využít obecní čistírnu. V mnoha obcích na Blanensku totiž zatím chybí. Podle Krále by se to mělo v příštích letech zlepšit. „Dosud Evropská unie dotovala čističky hlavně obcím nad dva tisíce obyvatel. Časem se zřejmě zaměří i na ty, kde žije lidí méně,“ míní Král.

Zatímco v uplynulých letech na Blanensku přibylo domácích čističek, v budoucnu předpokládají odborníci zastavení tohoto trendu. „Časem se snad podaří odkanalizovat víc obcí. Pak už by domácí čističky lidé nepotřebovali,“ dodal Pavel Konečný.