Pít vodu balenou, nebo z kohoutku? Na Blanensku jsou lidé spíš pro tu kohoutkovou. Má dobrou chuť, je zdravotně nezávadná, a i když se příští rok bude zdražovat, stále je mnohem levnější než ta balená v PET láhvích. Vodu z vodovodu mohou pít bez obav i lidé na veřejných místech, kde platí přísné hygienické předpisy. Přesto děti v boskovické mateřské škole dosud dostávaly na pití vodu balenou. To překvapilo i některé rodiče.

O pití balené vody nic nevěděla třeba maminka Šárka Kostíková. „Je pravda, že jsem vždy řešila spíš jídlo než pití. Z poplatku za školku ale platíme i spotřebu energie a vody, tak není důvod kupovat balenou. Voda z kohoutku je dobrá a pitná. Domů balenou také nekupujeme,“ uvedla Kostíková.

Situaci začal řešit Petr Fiala z boskovické divize Vodárenské akciové společnosti, který do boskovické školky vodí čtyřletého syna. „Doma nikdy nedostal ani deci balené vody, proto mě překvapilo, že ve školce ji pije. Moc se mi to nelíbilo, tak jsem zašel za ředitelkou. Ukázal jsem jí rozbory kohoutkové vody, která je pro děti nezávadná. Všechno jsme si vyjasnili, paní ředitelka nezpochybnila kvalitu vody. V jejím používání jí však bránila nějaká administrativní překážka,“ vysvětlil Fiala.

Údajně za ni mohlo komplikované účetnictví, kdy do pitného režimu dětí nelze účtovat náklady za vodné a stočné. Vyjádření ředitelky školky Dagmar Burianové se redakci Blanenského deníku Rovnost nepodařilo získat.

Fiala tvrdí, že se s ředitelkou dohodl na pravidelných rozborech vody přímo ze školky, aby měla jistotu, že je voda neustále čistá a pro děti vhodná. Zároveň se domluvili, že se ve školce začne pít kohoutková voda co nejdříve.

Školku zřizuje město. „Nevím, proč dětem dávají ve školce balenou vodu, když doma stejně pijí z vodovodu,“ poznamenala místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Pití kohoutkové vody je nezávadné i podle hygieniků. „Pokud je to voda z běžného řádu, tak není co řešit. Stále se dělají rozbory a lidem se z ní nemůže nic stát,“ uvedl Miroslav Staněk z krajské hygienické stanice v Brně.

Hygienik ale balenou vodu úplně neodsuzuje. „Když se balená voda správně distribuuje a je v pořádku, tak ať si lidé vyberou, co budou pít. Nedá se jednoznačně říct, že je špatná. Je jen jiná,“ poznamenal hygienik.

Proti balené vodě nic nenamítá ani Markéta Odehnalová z Blanska. „Syn je zvyklý na čistou vodu. Ve školce jsme řešili problém, že mu ji učitelky nechtěly dát a nutily mu pořád čaj. Změnili jsme školku a tam dostává vodu. Jestli je balená nebo točená, je mi jedno. Hlavně, že pije, co mu chutná,“ míní Odehnalová.

Petr Fiala považuje kupování balené vody za zbytečné z několika důvodů. „Ekonomicky je to hodně nevýhodné, protože litr vody z kohoutku stojí asi sedm haléřů, zatímco litr balené vody nejméně sedm korun. Zvláště na Blanensku je voda opravdu kvalitní. Problémem balené vody je také plastový obal, který zatěžuje životní prostředí,“ vypočítal Fiala.