Dva týdny po volbách do obecních zastupitelstvech podepsali z měst na Blanensku koaliční smlouvu jen v Boskovicích. Dohoda o koalici padla také ve Velkých Opatovicích a v Kunštátě. Ve většině dalších měst a obcí o vedení stále jednají. Rozhodnout by ale měli v nejbližších dnech.

Jako jedna z prvních se začíná koalice rýsovat ve Velkých Opatovicích. „Dohodli jsme se s ODS a ČSSD na koalici. V opozici by zůstali komunisté, kterým by připadly kontrolní výbory ve městě,“ prozradil starosta Jiří Bělehrádek, který stojí v čele vítězné strany voleb ve Velkých Opatovicích, KDU–ČSL. Jednička lidovců povede město nejspíš i v novém volebním období. „Jako lídr vítězné strany mám o místo starosty zájem,“ dodal Bělehrádek.

Koalici už se podařilo sestavit i v Kunštátě. Osm mandátů z patnácti tam dá dohromady ČSSD s nezávislými. „V této koalici budu usilovat o místo starosty. Máme předjednaná i určitá místa v radě, ale to záleží na jednání s ostatními stranami. S těmi bychom se chtěli setkat ještě do konce tohoto týdne,“ informoval Zdeněk Wetter, lídr ČSSD, která v Kunštátě volby vyhrála.

Povolební boje se ubírají ke konci také v Lipůvce. I vedení obce se tam ve volbách střetla dosavadní starostka Alena Kristýnová a bývalý senátor Vlastimil Sehnal. „Na koalici jsme se předběžně dohodli s lidovci s tím, že bych i nadále zůstala starostkou. Dohromady dáme šest mandátů v jedenáctičlenném zastupitelstvu. Vše ale bude záležet na ustanovujícím zastupitelstvu, které bude devátého listopadu,“ řekla Kristýnová.

V Letovicích zvítězila Občanská iniciativa – SNK v čele s dosavadním starostou Radkem Procházkou. Zatímco v předchozím volebním období na tamní radnici pracovali dva místostarostové, nyní bude zřejmě jen jeden. Jestli však povede Radek Procházka město i nadále a kdo usedne na post jediného místostarosty, zatím známo není. „Tento týden bychom se měli sejít a domluvit se na koalici. Víc bych mohl vědět až ke konci týdne. Jedenáctého listopadu máme ustanovující zastupitelstvo, do té doby to musíme stihnout,“ přiblížil Procházka.

Koalici zatím neuzavřeli ani v Olešnici. Volby tam vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů s lídrem Zdeňkem Pešou.

„Preferujeme širokou koalici, ale víc prozradím, až se domluvíme. To by mělo být už v nejbližších dnech,“ řekl Peša.

Koalici chtějí v blízké době uzavřít také v Rájci-Jestřebí. Snaží se o to, aby v radě měla každá z šesti stran v zastupitelstvu svoje místo. „Rádi bychom vytvořili duhovou radu. To znamená pozvat maximum politických stran, které by měly zájem. Co strana, to místo v radě,“ nastínil za vítěznou KDU–ČSL rájecký starosta Pavel Perout.

Mezi politiky to vře v Adamově. V patnáctičlenném zastupitelstvu usednou zástupci osmi stran a sdružení. S největším počtem tří mandátů ČSSD v čele s místostarostou Miroslavem Čumou. „Stále jsme se ještě nedohodli. Povolební jednání ale nejsou o koalici, ale o tom, aby se dali dohromady lidé, kteří chtějí pro město něco dělat,“ prohlásil Čuma s tím, že rozhodne zastupitelstvo, které v Adamově naplánovali na patnáctého listopadu.