Na pomoc do terénu vyráží v autě i jednatřicetiletý Lukáš Musil z Blanska. „Jsem skaut a myslím, že nyní je přesně ta chvíle, kdy by si lidé měli vzájemně pomáhat. Ve škole, kde učím, nyní výuka probíhá přes internet. Jak si splním pracovní povinnosti, můžu ve volnu pomáhat potřebným lidem,“ vysvětluje.

Díky autu, které poskytla automobilka, rozváží důchodcům léky nebo nákupy. Do jejich domácností zajišťuje také ochranné roušky nebo dezinfekci. „Taková pomoc mě naplňuje. Sám mám prarodiče, kterým je přes sedmdesát a patří v současné situaci při epidemii koronaviru mezi neohroženější. Také jim pomáhám zajistit potřebné. Těší mě, že jsem užitečný i ostatním lidem, převážně seniorům, pro které jsou v těchto dnech nákupy a vyzvedávání léků rizikové,“ dodává.

Tričko jako důkaz

Do terénu vyráží s kartičkou a tričkem s logem projektu. Je to kvůli tomu, aby se staří lidé neobávali, že jde o podvodníka. „Kontakt s těmito lidmi zajišťují blanenské úřednice z odboru sociálních věcí. Senioři s návštěvou počítají, ale i tak je u některých patrná větší obezřetnost. Krizového stavu totiž využívají všelijací podvodníci a staří lidé mají strach, že mohou naletět. Za pomoc jsou velmi vděční,“ říká Musil.

Podle něj by však služeb dobrovolníků mohlo v Blansku a okolí využívat více lidí. „Není to žádná ostuda požádat o pomoc. Proto se přece tento projekt spouštěl,“ uzavírá skaut.