„Loni jsme jich vysázeli dvacet, tak jsme si řekli, že letos zvládneme rovnou stovku. A nakonec jich bylo sto třicet pět. Ovocné stromy jsme sázeli od poloviny října do první poloviny listopadu,“ uvedl člen Horizontu Zdeněk Špíšek.

Dodal, že pro výsadbu vybrali staré ovocné odrůdy, které podle mapování ovocných druhů v krasu v minulosti rostly. „Abychom získali kvalitní dlouhověké sazenice museli jsme pro ně jet skoro až na Slovensko nebo na Vysočinu. Stromy jsme zasadili do obecních sadů, alejí, remízků i podél cest. Výsadeb se účastnili lidé napříč generacemi i celé rodiny,“ dodal Špíšek.

V Josefovském údolí nedaleko Adamova a také v Nových Dvorech zasadil vlastníma rukama několik ovocných stromů například Robert Šamonil z Adamova. „Aleje ovocných stromů byly dřív kolem cest naprosto běžné. Dnes už jsou často v žalostném stavu. Nikdo se o ně nestará a postupně mizí. Myslím si, že má smysl je obnovovat,“ řekl pětačtyřicetiletý muž.

Díky těmto výsadbám vznikly nové aleje v Březině, Ždáru a na Nových Dvorech. Na Obůrce došlo k obnovení vykáceného stromořadí. V Josefovském údolí, Rudici, Krásensku a Habrůvce doplnili dobrovolníci stromy do obecních sadů a alejí. „V Březině dostala díky místním nový rozměr. Stromky totiž sázely rodiny, kterým se v obci právě narodily děti. Malé cedulky pak připomínají jednotlivé děti a tak mohou rodiče pozorovat, jak jejich potomek roste zároveň s jeho stromem,“ dodal s úsměvem Špíšek.

Sdružení Horizont uspořádalo také devět besed, které byly zaměřené na správný řez ovocných dřevin a méně známé ovocné dřeviny.