V minulých letech narazili v přírodě i na vyřazené spotřebiče nebo odložený nábytek. V sobotu ráno jich do terénu na tradiční akci vyrazí na čtyři stovky.

„V uplynulých dvou letech byl úklid v krasu slabší, protože nás brzdila epidemie koronaviru a sní spojená různá omezení a nařízení. Tentokrát se bude konečně uklízet ve velkém, stejně jako před kovidem,“ řekl Deníku Rovnost pracovník Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Filip Chalupka.

Při úklidu našli v krasu gauč i počítač. Nejvíce bylo plastů.
Úklid v Moravském krasu: našli gauč nebo počítač, nejvíc bylo plastů

Do hromadného úklidu se podle něj zapojí více než tři sta školáků z regionu. Jeskyňáři z České speleologické společnosti, skauti a další spolky. Odpadky budou uklízet zejména v okolí silnic, kde je jejich koncentrace většinou největší.

„Vytipováno máme také několik míst, kam lidé odpad svážejí. Postupně se je snažíme čistit. Od města Blanska máme zajištěný kontejner a lesníci ze Křtin dodají na svoz odpadu vlečku. Transport dobrovolníků zajistí autobusy přepravce, který jezdí v Blansku,“ dodal Chalupka.

Pro dobrovolníky ochránci přírody nachystají za odměnu opékání špekáčků na Skalním mlýně a děti dostanou volné vstupenky do zpřístupněných jeskyní v Moravském krasu.