Druhou dubnovou sobotu se žena připojí ke skupince adamovských rybářů, kteří budou uklízet břehy Svitavy ve městě. „Tradičně nejvíc odpadků je ve svahu za vlakovou zastávkou. Tam je to jen pro otrlé. PET lahve, igelity, papíry, ale v minulosti se tam našly i injekční stříkačky. Je tam toho každý rok obrovské množství. Myslím si, že by třeba městští strážníci mohli víc kontrolovat, kdo tam odpadky odhazuje," dodala žena.

Adamovští se už poněkolikáté zapojí do hromadného úklidu odpadků v režii Povodí Moravy. Vyčistí asi tři kilometry dlouhý úsek. „Většinou se rozdělíme na několik skupinek. Část lidí letos uklidí břehy v okolí nákupního centra a splavu," řekl předseda rybářské organizace v Adamově Petr Kubíček.

Desítky lidí

Při akci My pro vodu – voda pro nás vyrazí na Blanensku do terénu kromě rybářů také vodáci, skauti, studenti, děti, dobrovolní hasiči a další dobrovolníci. Vyčistí několik desítek kilometrů břehů řek a potoků v regionu. Uklízet se bude celkem na sedmi místech první a druhou dubnovou sobotu. Břehy říčky Bělé, řeky Svitavy a potoků Sebránek a Semíč. „Povodí Moravy zajistí pro dobrovolníky pytle na odpadky, pracovní rukavice a také malé občerstvení. Sesbírané odpadky pak naši pracovníci odvezou na skládku," uvedla mluvčí společnosti Gabriela Tomíčková.

Pro zvětšení klikněte.

Loni čistilo břehy na Blanensku bezmála dvě stě lidí. „Do terénu vyrazíme určitě s dětmi i letos. Je to poučné. Víc si uvědomí, že odpadky do přírody prostě nepatří, a také pro to něco udělají i svýma rukama. Pravidelně uklízíme také v Moravském krasu," poznamenal vedoucí blanenského skautského střediska Světla Jan Pořízek. Blanenští rybáři budou uklízet odpadky první dubnovou sobotu od splavu u vlakového nádraží po starý Salmův mlýn.

Úsek řeky Svitavy mezi jezem v Doubravici nad Svitavou po Ráječko pak druhou dubnovou sobotu vyčistí členové vodáckého oddílu z Rájce-Jestřebí. Smetí z přírody uklízejí pravidelně už řadu let. „Chodí nás asi dvacet. Nejvíce nacházíme na březích PET lahví, igelitů a také pneumatik. Nejhorší je to v okolí silnic. Některé úseky po úklidu prokouknou, ale když přijde větší voda, připlavou další odpadky znovu. Je to o lidech. Každý by si to měl srovnat v hlavě, než něco do přírody vyhodí," řekl jeden z členů vodáckého oddílu Jiří Bosák.

Čistější Semíč

Stejně jako loni budou sbírat odpadky také školáci ze Svitávky. Před rokem naplnili v úseku od Sebranic po soutok potoka Sebránek s řekou Svitavou několik pytlů. Vyčistí i břehy potoka Semíč přímo ve Svitávce. Loni tam odpadky zaplnily celkem přes třicet velkých igelitových pytlů.