Jak ošetřit proleženiny, jak pečovat o člověka s Alzheimerovou chorobou nebo správné zvládnutí masáže. I to se dozvědí dobrovolníci na kurzech pořádaných boskovickou Městskou správou sociálních služeb, který začal v úterý v tamním Domově pro seniory.

„Hlavně doufáme, že k nám nalákáme nové lidi. Personálu je málo a uvítáme každou pomoc,“ popsala cíle projektu jeho koordinátorka Miroslava Čopáková.

Podle ní se o kurz zajímají především starší lidé důchodového věku, kteří jsou aktivní a chtějí pomoci svým nemocným vrstevníkům. Cílem projektu je snaha začlenit důchodce do společnosti a zlepšit kvalitu jejich života i dalších starších lidí. V únoru a březnu čeká zájemce celkem šest výukových bloků.

O kurz byl mezi Boskovickými poměrně zájem. Přihlášených je zhruba dvacet lidí. „Víme i o nových tvářích a doufáme, že se z nich stanou naši spolupracovníci,“ uvedla Čopáková.

„Chci se dozvědět víc o péči o ostatní starší a nemohoucí lidi a naučit se nové věci. Na kurz se velmi těším,“ uvedla například Marie Kosatíková, která se dobrovolné péči věnuje už devět let. Do Domova pro seniory dochází alespoň jednou týdně. „Pomáhám lidem například dojít na mši a každý měsíc pořádáme posezení s místními klienty. Je to dobrý pocit, že ještě můžu někomu pomoci,“ popisuje své dobrovolnické aktivity Kosatíková.

I když správě sociálních služeb pomáhají hlavně důchodci, uvítají i pomoc od aktivních maminek na mateřské dovolené nebo nezaměstnaných. „Tito lidé možná hledají nějakou smysluplnou aktivitu, kterou by se mohli zabývat. A pro nás jsou také velkým přínosem,“ přibližuje ředitelka Městské správy sociálních služeb Marie Sáňková.

Celý projekt připravila organizace ve spolupráci s Unií katolických žen. Po dokončení kurzu se s dobrovolníky počítá i do budoucna. Nezískají sice odborné osvědčení, ale nabyté znalosti mohou využít v dalších projektech boskovické sociální správy. „Potřebuje hlavně pomoci s volnočasovými aktivitami. Je důležité, aby někdo za klienty přišel, povídal si s nimi, nebo je třeba vzal na projížďku po městě,“ doplnila Čopáková.

Kromě specializovaných dobrovolnických kurzů se boskovická sociální správa snaží také o co nejotevřenější přístup i k veřejnosti. „Naše akce jsou otevřené všem a obecně se snažíme být otevřenou organizací. Kdokoli může přijít a zapojit se do našich aktivit,“ dodala Sáňková.

PETRA HAVLÍKOVÁ