Po půl deváté ráno vystupuje z autobusu na okraji Těchova skupina asi dvaceti dětí a několika učitelů včetně ředitele ze Základní školy TGM Blansko. Na rukou pracovní rukavice, s sebou igelitové pytle. Pročesávají obě strany silnice směrem na Nové Dvory, odkud pokračují Novodvorskou alejí na zříceninu hradu Blansek a Pustým žlebem k Punkevním jeskyním.
„Hele, já mám botu, vlastně bačkoru,“ chlubí se úlovkem z lesíka jeden z chlapců. „Můžeš si ji vzít do školy,“ radí mu kamarád. Po chvíli další z chlapců táhne z křoví pneumatiku. „Já jsem našla víno, ještě tam je,“ hlásí dívka držící v ruce krabici, ze které teče už notně zkvašený mok. „Hlavně nepít,“ instruuje ji učitelka. Z lesa se za chvíli vynoří čtyřlístek šesťáků nesoucích pět plastových barelů. „Byla tam hora listí a větviček a v nich ty kanystry. To jsme tedy nečekali. Možná je tam někdo vyvezl, možná schoval,“ přemítá jedna z nálezkyň Michaela Martínková.
Do pytlů děti skládají také papírové bedny, stěrače, kusy železa, okenního rámu a samozřejmě nespočet PET lahví a různých drobných odpadků. „Lidi, kteří takové věci hází do přírody, jsou prostě prasata. Myslím, že kdyby sem aspoň jednou přišli uklízet, už by něco takového neudělali,“ říká za souhlasného pokyvování spolužáků dvanáctiletý Honza Schulz, pro kterého je to už pátý úklid v krasu. „Já bych do přírody nikdy nic nevyhodila,“ slibuje jedenáctiletá Barbora Mazalová, která se letos k dobrovolníkům přidala poprvé.
Barel s hlavami ryb
To, že lidé jsou schopni i v chráněné krajinné oblasti odhodit skutečně cokoliv, dokládá vedoucí Správy CHKO Moravský kras. „V křoví pod Vilémovicemi se našel padesátilitrový barel, v kterém byly nacpané hlavy ryb. V lese nad Lažánkami zase smotaný koberec. Dobrovolníci posbírali také několik desítek pneumatik. Odpadky zaplní dva obří kontejnery a ještě vlečku nákladního auta,“ shrnuje Leoš Štefka. Podle něj nejvíc nepořádku bylo podobně jako v minulých letech v okolí silnic. „Bohudík za množství zájemců, kteří chodí pomáhat. Celkem i s úklidem jižní části krasu, která je v plánu ve čtvrtek, to bude kolem osmi stovek lidí. Ale k množství odpadků mi nezbývá říct než bohužel,“ říká Štefka. A nastiňuje pochmurnou vizi, jak by tento krásný kus přírody vypadal, kdyby tam každý rok nenastoupila úklidová četa. „To by za těch dvacet let byl snad už celý kras pokrytý metrovou vrstvou odpadků,“ míní.
Žáci s učiteli, skauti, pionýři, jeskyňáři, dobrovolní hasiči. Za ty roky už se ustálily skupiny lidí, kteří procházejí při úklidu předem dané trasy. Třeba zástupci blanenské školy TGM letos vyrazili pomoct přírodě v Moravském krasu už potřinácté. „Chodíme ze školy dvě skupiny, každá jinou trasu. Děti se hlásí dobrovolně, kdo jednou začne, většinou mu to vydrží i další roky. Odpadků se mi letos zdá víc než loni,“ říká učitelka Lenka Polová, která vede skupinu starších dětí.
Dobrovolníky po úklidu čeká zasloužená odměna. Bezplatná prohlídka jeskyní, svezení se lanovkou i vláčkem. Na terénní stanici Správy CHKO na Skalním mlýně každý zájemce dostává i špekáček k opečení. Organizátoři jich objednali celých šestapadesát kilo.