Všechna mužstva i ženstva za sebou mají v tuto chvíli sedm kol. Letošní premiéru si dobrovolní hasiči odbyli začátkem června u benjamínka soutěže v Jabloňanech. „My jsme soutěž pořádali poprvé a zároveň jsme se letos i prvně přihlásili," říká vedoucí jabloňanské hasičské jednotky Jan Horák. V neděli se dobrovolníci chystají do Žďáru. „Velká cena Blanenska má celkem čtrnáct kol, ale dvě jsou kandidátní. Z nich se nezapočítávají body," vysvětluje předseda rady VCB Martin Koutný.

Každé družstvo si musí na VCB natrénovat jen jednu disciplínu – požární útok – a zvládnout jej v co nejkratším čase. Další požární sporty, jako je třeba běh na sto metrů nebo štafeta, si hasiči nechávají na jiné soutěže. Požární útok vyžaduje velký soulad členů družstva. Každý článek sedmičlenné skupiny má svou nezastupitelnou úlohu, obsluhuje například savice, proudnice či rozdělovač. „My trénujeme útok jednou týdně asi tři hodiny. Trénink a sehranost určitě zlepšují naše výsledné časy," upozorňuje na důležitost přípravy Richard Kaderka, trenér dobrovolných hasičů z Velkých Opatovic.

VCB v roce 2005 založili Aleš Havelka a Aleš Prudil jako jakousi alternativu k okresní lize. Účastní se i týmy mimo blanenský okres, například z Vyškovska, Svitavska nebo Prostějovska. „Protože postupně rostla prestiž těchto závodů, začala se přihlašovat i družstva z blízkých okresů. Jejich výkony se v prvních letech do konečných výsledků nezapočítávaly, byly pouze součástí takzvané open skupiny," přibližuje dále Koutný.

Kromě hasičského terče soutěžící bedlivě sledují i týmy, které se pravidelně umisťují na prvních příčkách, zejména Žernovník, Sychotín nebo Černovice. Letos je konkurence o dost menší, přihlásilo se totiž oproti minulým letům méně družstev. Na sledování výkonu soupeřů a zlepšování vlastních výsledků mají všichni přihlášení čas do patnáctého září, kdy se budou letos hasičské dovednosti měřit naposledy, tentokrát v Sudicích. „Už jsme nějaká kola VCB pořádali. Ale uvědomujeme si, že když u nás bude letos poslední kolo, půjde o neoficiální vyhlášení výsledků, takže si musíme dát záležet," míní jednatel Sboru dobrovolných hasičů Sudice Martin Kovář. Oficiální vyhlášení se pak bude konat v Černovicích. „Slavnostní vyhlášení a předání pohárů a dalších cen je už v Černovicích tradicí," dodává Koutný.

ALENA HESOVÁ