V Uhřicích už mají jasno, jak s penězi naloží. „Za dotaci si pořídíme nové auto. S tím starým jsme už měli problémy na technické kontrole, není vhodné pro přepravu lidí,“ uvedl starosta Uhřic Karel Riesner. Právě do Uhřic by na Blanensku měla putovat největší dotace – sto tisíc korun.
Významnější příspěvky, po padesáti tisících korun, pravděpodobně obdrží také v Senetářově a ve Lhotě Rapotině. V Senetářově plánují pořídit hasičům novou obuv a oblečení. Že se nejedná o levnou záležitost, potvrzuje i starosta hasičů ve Lhotě Rapotině Michal Sedlák. „Poloprofesionální zásahové obleky stojí kolem sedmi tisíc korun, což pro nás rozhodně není málo,“ sdělil.
Ve Lhotě Rapotině nejvíce potřebují opravit staré auto. „Jen oprava motoru vyjde na více než padesát tisíc,“ tvrdí Sedlák. Tamní hasiči potřebují také nové technické vybavení, například tlakové proudnice. „Ty nám pomáhají šetřit vodu i majetek. Pokud se spotřebuje na hašení méně vody, méně věcí se zničí,“ dodal Sedlák.
Požadavky obcí kraj ale nenaplní vždy. Zatímco v Uhřicích a Senetářově žádali jen o málo víc, než nakonec dostali, hasiči ze Lhoty Rapotiny chtěli po kraji takřka dvojnásobek přidělené částky. Na dotaci se letos mohou těšit ještě hasiči v Hodoníně u Kunštátu, Kozárově, Rozseči, Vanovicích, Vavřinci a Žďárné. ⋌ (px)