Jaký bude průběh a cíl tohoto cvičení se hasiči dozví až na místě. „Jednotky nebudou dopředu vědět, na co se mají připravit. Budou se řídit pouze momentální situací,“ sdělil vedoucí odboru hospodářské správy města Blanska Miroslav Peterka.

Prověřovací cvičení dobrovolných hasičů se konají každý rok. Ve vymýšlení tematických námětů na tato cvičení se jednotky pravidelné střídají.

Blanenští hasiči cvičili tři dny na zamrzlé přehradě Palava. Zachraňovali život lidem, pod kterými se propadl led.
VIDEO: Pod bruslařem se propadl led. Zachránili ho hasiči. Při cvičení

Tentokrát námět vymysleli a připravili hasiči z Klepačova. „Cvičení se zúčastní všech sedm jednotek dobrovolných hasičů města Blanska. Do akce se tedy kromě nás zapojí hasiči z Lažánek, z Těchova, z Obůrky, z Dolní a Horní Lhoty a z Olešné. Dále se zúčastní také jednotky z blízkého okolí, a to hasiči ze Spešova a z Olomučan,“ informoval velitel jednotky dobrovolných hasičů z Klepačova Miroslav Vičar.

Lidé, kteří se budou v sobotu pohybovat v okolí cvičného zásahu, musejí počítat s tím, že akce bude trvat i několik hodin. „Chtěl bych požádat občany, aby do oblasti pokud možno nejezdili auty a respektovali pokyny zasahujících hasičů,“ upozornil Vičar.

Jeden cvičný zásah se tento týden v Blansku už uskutečnil. V úterý hasiči z Blanska při simulovaném požáru evakuovali z městského úřadu na náměstí Svobody pracovníky radnice. V druhé budově městského úřadu na náměstí Republiky zase hasiči cvičně zasahovali v dubnu. Také v tomto případě šlo o evakuaci osob při požáru.

Kromě toho si vyzkoušeli i záchranu tří lidí ze zadýmené místnosti. „V kanceláři byl kouř, že nebylo vidět na metr daleko. Jednoho z kolegů vyvedli hasiči s dýchací maskou. Třetí dělal figuranta se zraněnou páteří. Toho hasiči dostávali ven na nosítkách a pomocí plošiny. Pro mě to byla jedinečná zkušenost vidět hasiče zblízka při zásahu,“ řekl blanenský úředník Adam Iránek, který si tehdy zahrál zachráněného figuranta.

Výlov rybníku. Ilustrační foto.
Z rybníků v kraji vyloví tuny ryb. Svátek rybářů zpestří u Olšovce i jarmark

V únoru si pro změnu blanenští hasiči vyzkoušeli na zamrzlé přehradě Palava v Blansku záchranu tonoucích, pod kterými se propadl led.

STANISLAV ŠINDELKA