VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrodruh Černý: Škodovky jsou na cestování prostě nejlepší

Blansko /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - To je ale vrak. S takovou popelnicí bych nejel ani do obchodu pro rohlíky. Možná tak ještě na pole pro brambory. Staré škodovky, které se stále sem tam objevují na silnicích, spouští u řady řidičů salvy smíchu. Stroj Jana Černého z Blanska, rok výroby 1976, však budí v jeho okolí respekt. Už léta totiž vyráží na dobrodružné výpravy po Evropě. Parta nadšenců z Blanenska ve starých škodovkách procestovala velkou část starého kontinentu.

23.9.2017
SDÍLEJ:

Letos parta z Blanenska zamířila do Polska, na Ukrajinu a do Rumunska. Projela také Bulharsko, Řecko a Makedonii. Následovala Albánie, Černá Hora, Bosna a Hercegovina. Domů se výprava vrátila přes Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko. Foto: archiv Jana ČernéFoto: Foto: archiv Jana Černého

Nedávno se výprava, která na sociálních sítích vystupuje jako komunita Stovkou sem a tam, vrátila z výletu po Balkáně a okolních státech. „Letos nás jelo deset třemi auty. Jela oktávka, moje stovka a pak jedna stodvacítka. Ta jela místo druhé stovky, kterou jsme nestačili nalakovat,“ říká automechanik Jan Černý.


Jak dlouho trvá připravit auta na takovou cestu?
Auta většinou připravujeme celý rok. Intenzivnější práce ale nastává až tak tři dny před odjezdem. Letos jsme například měli ještě den před odjezdem venku motory. Potřebovali jsme doladit několik závad, které jsme objevili na poslední chvíli. Kvůli pekelným cestám na Ukrajině jsme vyztužili nápravy.


Letos jste nejeli poprvé. Kam už vás škodovky dovezly?
Nejprve jsme jeli do Holandska. Několik let poté do Francie, pak jsme projeli Norsko a minulý rok Anglii a Skotsko.


Podle čeho plánujete trasu?
Trasu plánujeme většinou nahodile. Letos jsme ale na rozdíl od minulých let vybrali cíleně východ. Chtěli jsme zase poznat jinou kulturu. Mimoto nám samozřejmě přišlo vhod, že je tam levněji. Rozhodli jsme se proto, že obkroužíme Balkán a druhý týden si uděláme dovolenou v Řecku a Albánii.

Podle zpráv na webu jste letos projeli minimálně 12 států…
Z České republiky jsme zamířili do Polska. Z Polska potom do Ukrajiny, Rumunska a Bulharska. Následovalo Řecko, z něj jsme potom vyrazili do Makedonie. Dále jsme projeli Albánii, Černou Horu a Bosnu a Hercegovinu. Domů jsme se pak vraceli ještě přes Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko.


Všude jste ale asi nestavěli, ne?
Stavěli jsme v podstatě všude, protože stovka má malou nádrž. Ujede maximálně do tří set kilometrů. Záleží samozřejmě na terénu, když jsou někde kopce, staví se i dříve.


Když to ujede tak málo, tak proč vlastně škodovky?
Škodovky jsou nejlepší. Nejen na cestování, ale i obecně. Platí u nich to známé pravidlo, že kde nic není, tam se nic nepokazí. Dají se opravovat snadno a rychle přímo na cestě.


Jezdí s vámi nějaký technik nebo někdo, kdo se tomu alespoň vzdáleně věnuje?
Já jsem automechanik, mám i autoservis. Někteří další kluci jsou taky technicky zdatní, i když se tím třeba profesně nezabývají. Co se týče povolání, máme v sestavě takový pestrý mix. Jezdí s námi třeba elektrikář, ajťák, hostinský.


A sestava je plně pánská?
Ano, jezdíme jen s chlapy, pro ženské by to asi moc nebylo. Jsme ale všichni moc rádi za podporu našich partnerek.

Jak stará jsou auta, se kterými jste jeli naposledy?
Oktávka je novější, stodvacítka je ročník 1987 a moje stovka je z roku 1976. Stovka jako jediná jezdí už od začátku.


Měli jste na cestě poruchy?
Poruchy jsou na každé cestě. Letos se nám třeba zasekla ložiska v alternátoru, to byla jedna z těch vážnějších. Stodvacítku jsme zase museli hasit, zajiskřila nám tam baterka o sedačku. Bylo to velké štěstí, že nám auto neshořelo. Všichni jsme se zrovna odešli koupat a všiml si toho jediný opozdilec Petr Rouchal, který to uhasil minimaxem. Pak byl ještě jeden moment, když ve škodovce praskla hadička a tekl z ní benzín docela velkým proudem. Vše se nám podařilo vyřešit.


Setkali jste se kromě poruch i s jinými krizovými situacemi?
Měli jsme problém v Řecku, kde na nás při opravě motoru zavolali policii. Přijelo pár chlapíků neoznačenými auty v civilu, prokázali se jako tajná policie a začali nás šacovat. Koukali do kapes, prohledávali auta, vysypávali batohy, brali to velmi pečlivě. Když jsem jim řekl, že je nahlásíme na ambasádu za bezdůvodnou šikanu, vrátili nám pasy a odjeli.


Na hranicích bylo vše v pořádku?
Pokud nepočítám zničující dvanáctihodinové čekání na hranicích mezi Polskem a Ukrajinou, měli jsme pouze dva problémy. Z Ukrajiny jsem vyvážel více cigaret, než povolovaly limity, tak mi je zabavili. Nakonec jsem je ale dostal zpět. Celníci byli spokojení, že něco našli, já zase že mám zpět cigarety, a s tím jsme se v dobrém rozešli. V Řecku zase celnici vadilo, že jsme měli dvacet litrů benzínu, a převážet se může jen deset. Tak jsme jeden kanystr prostě nalili do nádrže a jeli vesele dál.


Kdybyste měl jmenovat tři nejsilnější zážitky z cesty, jaké by to byly?
Nejsilnějším zážitkem je bezpochyby návštěva Černobylu a přilehlých zón. Když to člověk sleduje v televizi, neprožije to zdaleka tolik jako na místě. Tam jsme teprve pochopili to strašlivé utrpení a množství zmařených životů, které celá katastrofa přinesla. Pak máme velký zážitek z ohromných prostor vytěženého solného dolu Salina Turda. Je neuvěřitelné, kolik snědí lidé soli. Jako automobiloví nadšenci jsme si pak samozřejmě hodně užili Transalpinu.


Z čeho konkrétně máte při té jízdě tedy radost?
To se těžko popisuje, pro nás je obecně cílem cesta. Člověk za tu dobu s autem sroste. Když si pak máme třeba po pěti šesti dnech vybrat, jestli si sedneme ven na lavičku nebo do auta, auto je jasná volba. Pokud chvíli ležíme na pláži, začíná u nás taky brzy stoupat nervozita z toho, že se nejede. Proto většinou nestavíme nikde dlouho, pokud vyloženě nepotřebujeme odpočívat.


Jste všichni aktivní řidiči?
Ne, někteří z nás řidičák vůbec nemají. Pro neřidiče je to ale potom náročné z jiného hlediska. Čerstvě vystřídaný řidič si chce vždy dát s někým pivo. Když je pak například ještě někdo z posádky abstinent, klade to na neřidiče vysoké nároky. Někteří už pak bývají ke konci trochu unavení.


Cestovatelé často mluví o ponorce ve skupině. Týká se to i vás?
Samozřejmě, malá ponorka k tomu vždycky patří. U nás panuje spíš mezi auty než v rámci jedné posádky. Je to dáno tím, že posádka jednoho auta se většinou za jízdy na něčem domluví a ostatní dvě auta to nevědí. Teprve po zastavení pak konfrontujeme názory, které jsou často proti sobě. Zbytek už jsou jenom uměle vyvolané konflikty. Když někdo například dělá něco schválně, protože ví, že to dalšího naštve, a podobně. Větší problémy ale nikdy nemíváme.

Kdyby se k vám chtěl někdo nový přidat, vzali byste ho s sebou, nebo už nechcete měnit stabilní tým?
Klidně, to nám asi problém nedělá. Omezilo by nás ale, pokud by se chtěly přidat celé davy lidí. Větší počet aut a osob na hranicích už dělá starosti.


Jak to máte na cestě zařízené s jídlem a spánkem?
Je pravda, že spánku je docela málo. Někdy musíme jet i přes noc, hlavně v těch teplejších oblastech. Osobně jsem ještě pořád z cesty celkem unavený. Fyzicky je to dost náročné. Co se týče jídla, máme darem od jedné firmy plechovky s různými pokrmy. Minimálně jedenkrát denně tak máme skutečně zodpovědné jídlo, jako guláš nebo svíčkovou.


Kam vyrazíte příště?
Zatím můžu říct jen to, že určitě někam ano. Nějaké plány už máme, ale zveřejníme je až tak půl roku před odjezdem. Do budoucna bychom se ale určitě chtěli podívat do Asie. Snem je pro nás Amerika, ale to je ještě hodně ve hvězdách. Pro některé z nás už by to navíc nebylo na dovolenou, ale spíše na výpověď z práce, protože bychom tam určitě zůstávali na delší dobu.


Co byste poradil někomu, kdo by se chtěl vydat autem na podobnou cestu?
Aby si nezapomněl základní náhradní součástky a dobrou náladu.

KRISTÝNA KUCHARČÍKOVÁ

Autor: Redakce

23.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 25 500 Kč

Obsluha průmyslových robotů OPERÁTOR/-KA SVAŘOVACÍHO ROBOTA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25500 kč, mzda max. 27500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , •obsluha svařovacích robotů Motoman, •výroba dle technických výkresů a technologických postupů, •práce na sériových zakázkách, •spolupráce s ostatními pracovníky předchozích a navazujících procesů, Požadujeme: , •svářečský průkaz nebo průkaz zaškoleného pracovníka na metodu 135, •orientace v technických výkresech podmínkou, •min. 1 rok praxe jako operátor/-ka svařovacího robota, •manuální zručnost, pečlivost, spolehlivost, pracovitost, •schopnost aktivní práce v týmu, •ochota učit se novým věcem, •základní znalost práce na PC, •trestní bezúhonnost, Nabízíme:, •zázemí velké stabilní společnosti, •zaměstnání na hlavní pracovní poměr, •smlouva na dobu neurčitou, •možno i pro ženy, případně absolventy, zaměstnance bez praxe zaškolíme, •závodní stravování s příspěvkem zaměstnavatele, •vzdělávání a možnost osobního i profesního růstu. Pracoviště: Bef home, s.r.o., 679 07 Kotvrdovice. Informace: Jana Pospíšilová, +420 516 428 240.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodavač/ka v obchodě s tabákem, časopisy a dopl.zboží. Požadované vzdělání: nižší střední. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VALMONT CR, spol. s r. o. je provozovatelem sítě exkluzivních prodejen novin, časopisů, tabákového zboží, kuřáckých potřeb a doplňků, cukrovinek a jiného doplňkového sortimentu. Kromě klasických prodejen a kiosků se specializuje na obchody typu „shop in shop“ v řetězcích supermarketů a nákupních centrech. Mimo běžného, výše uvedeného sortimentu se úzce specializuje na prodej prémiových doutníků z Kuby, Nicaragui, Dominikánské republiky, Kostariky aj., V dnešní době společnost VALMONT CR, spol. s r.o. vlastní či provozuje síť více než 100 prodejen na celém území České republiky., , Očekáváme:, - komunikativní a energickou osobnost, příjemné vystupování, - schopnost jednat se zákazníky a ochotu učit se novým věcem, - prodejní zkušenosti a znalost sortimentu výhodou, - znalost práce na PC, - trestní bezúhonnost, - časovou flexibilitu, , Nabízíme:, - zázemí silné a prosperující společnosti, - propracovaný motivační systém odměňování, - možnost osobního růstu, - kvalitní zaškolení, , Náplň práce:, - maloobchodní prodej našeho sortimentu, - práce na pokladně s hotovostí, - koordinace aktivit týkajících se chodu a image prodejny, - poradenství zákazníkům, , V případě, že Vás nebudeme kontaktovat během 3 týdnů, vybrali jsme si jiného kandidáta, který lépe odpovídá našim požadavkům.. Pracoviště: Valmont cr, spol. s r.o. kaufland boskovice, Rovná, č.p. 2460, 680 01 Boskovice. Informace: Jana Čepelová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 95 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič sk. C. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP sk. C, praxe vítána. Mzda od 95,- Kč/hod.. Pracoviště: Karel porč, s.r.o., Badalky, č.p. 340, 679 71 Lysice. Informace: Karel Porč, +420 603 227 577.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Montážní dělník elektrického zařízení, přístrojů. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Pracoviště: Sebranice č.p. 240, 679 31 Sebranice. , Popis činnosti: Práce na výrobní lince při výrobě elektroniky. , Kvalifikační předpoklady: zkušenost s montáží v elektrotechnice výhodou, časová flexibilita, ochota pracovat ve směnném (1 - 3 směny) provozu, dobrý zdravotní stav, schopnost a ochota se učit. , Nabízíme: práci v dynamickém kolektivu a příjemném pracovním prostředí, možnost seberealizace v klíčových pozicích, příležitosti pro absolventy - zaškolení pro ty, kteří nemají vzdělání v oboru včetně možnosti trvalého růstu, zázemí silné mezinárodní firmy řadící se k vůbec největším v oboru, možnost celodenního stravování za dotovanou cenu, řešení dopravy pro uchazeče s problematickým dojížděním.. Pracoviště: Alps electric czech, s.r.o., 679 31 Sebranice u Boskovic. Informace: Lucie Blaha Eyerová, +420 516 490 114,516 490 111.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škody po řádění větru.
12

Osada je stále nebezpečná. Spoušť po větru ještě lesníci odklidit nestihli

Ilustrační foto.
9

Jihomoravský babyboom: porodnice hlásí nejvíc dětí za posledních dvanáct let

AKTUALIZOVÁNO

Chřipka polevuje, hygienici zrušili v nemocnicích na jihu Moravy zákaz návštěv

Jižní Morava – Krajští hygienici v pátek dopoledne zrušili po více než měsíci doporučení k zákazu návštěv na odděleních nemocnic či v domovech pro seniory. Nakažených chřipkou a respiračními nemocemi totiž na jižní Moravě ubylo. „Riziko vzniku sporadických onemocnění chřipkou však stále trvá,“ doplnila Renata Ciupek z protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Za vraždou ve Vyškově stály osobní spory. Pachatel se sám udal policistům

Vyškov – Dvojice mužů na sebe nejdřív fyzicky zaútočila. Následně jeden z nich při řešení konfliktu sáhl po noži. Pravděpodobně osobní spory stály za čtvrteční vraždou muže středního věku ve Vyškově. Pachatel se policistům sám nahlásil.

Natáčení v Moravském krasu? Filmaři musí dát pozor na spící netopýry

Blanensko – U jeskyně Jáchymka v Josefovském údolí nedaleko Adamova na Blanensku mohli turisté tento týden potkat známé herce Marka Taclíka, Petra Stracha nebo Jitku Čvančarovou. Česká televize tam totiž natáčela scény do třetí řady kriminálního seriálu Labyrint. „V Moravském krasu točíme docela často. Je to naprosto unikátní soubor přírodních úkazů, který se hodí do všech žánrů. Velmi zajímavá lokalita pro televizi i film,“ ocenil vedoucí projektu David Ziegelbauer.

Mandlovice poteče na slavnostech proudem. Jedlíci poměří síly nad koláčem

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Jídla z mandlí, pálenka mandlovice i návštěva mandloňových sadů. Pestrý program, jehož společným jmenovatelem je mandle, zažijí návštěvníci sedmého ročníku Slavností mandloní a vína. Na Dukelském náměstí v Hustopečích začínají v sobotu v devět hodin dopoledne.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT