Cedulky s nápisem protest zemědělců ostatní řidiče táhnoucí se kilometry v dlouhé koloně příliš neuklidňovaly. „Co to je?! To si vybrali skutečně nejlepší způsob,“ zlobil se z otevřeného okna modré dodávky krokem projíždějící řidič.

Zemědělci svůj záměr oznámili necelý den předem, projevovali nesouhlas s omezením dotací pro velké zemědělské podniky nastavené novým ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou. Ten pochází právě ze Znojemska. Kolona traktorů projížděla i nedaleko obce Těšetice v níž působil jako dlouholetý starosta.

Také zemědělci na Břeclavsku se zapojili do protestní jízdy za rovné podmínky. Na snímku ti ze Zemědělského družstva v Sedleci.
Traktory na silnicích: podívejte se na protestní jízdu jihomoravských zemědělců

Desítky traktorů významně zpomalily také dopravu v centru Znojma, kam dojely až na frekventovanou kruhovou křižovatku na Mariánském náměstí.

Pro zraněného popeláře letěl do Bojanovic na Znojemsku vrtulník.
Auto narazilo v Bojanovicích do popelářského vozu. Pro závozníka letěl vrtulník

Ne všichni zemědělci se k protestu přidali. Pěstitel a sadař Marek Venuta z Popic na Znojemsku se věnoval raději zimnímu řezu stromů. „Přesná opatření nového ministra neznám, jen vnímám, že se snaží, aby na dotace dosáhlo více zemědělců, chce peníze rozprostřít celým sektorem. Má moji podporu, znám ho osobně a vím, že Těšetice pod jeho vedením vyrostly. Předpokládám, že dobrou práci odvede i na ministerstvu,“ sdělil zemědělec Marek Venuta, patří k těm menším farmářům.

Nadšeni nebyli ani další řidiči. „Tady je to o hubu za normálního provozu a oni se vytasí s kolonou traktorů. Čekám, co se kde stane,“ nelíbilo se muži ve stříbrné octavii. Na nebezpečné křižovatce u Práčí čekal několik minut, než se mu kvůli koloně podařilo odbočit. Pustili ho kamioňáci sunoucí se v závěsu kolony, spěchat nebylo kam.