V bývalém cikánském internačním táboře, v posledních letech využívaném jako rekreační středisko, má vzniknout i stálá výstava a vzdělávací centrum. Stavět se začne nejspíš na jaře a hotovo bude zhruba za tři roky.

Podle údajů ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kterému areál patří, stála demolice Žalova zhruba dva a půl miliónu korun. Bagry zbouraly vše až na historickou budovu z druhé světové války.

„Chceme zachovat historicky cenný objekt, který zrekonstruujeme a pak bude součástí památníku,” uvedla Eva Bartoňová z ministerstva s tím, že první expozice v této budově vznikne už v příštím roce. Seznámí návštěvníky s podmínkami života Romů umístěných v táboře za druhé světové války. Až pak nejspíš začne stavba dalšího zázemí a také domu, takzvaného baráku, kde bude stálá výstava o cikánském táboře Žalov.

Starý územní plán

V dohledné době není možné ještě stavět také kvůli územnímu plánu obce. Nejprve se totiž musí změnit charakter pozemku, nyní vedeného jako rekreační oblast. „Řízení jsme zahájili nedávno. Změna může trvat rok i dva,” uvedl starosta Hodonína u Kunštátu Lubomír Štarha.

I když areál patří ministerstvu, do dění je Hodonín zapojený i proto, že přístupová cesta je obecní a v dezolátním stavu. Projekt památníku, který nyní zpracovávají studenti architektury z ČVUT v Praze, proto bude počítat i s její opravou.

Demolici, která začala v sobotu, přihlížel také archeolog Roman Malach z Muzea Boskovicka. „Je to místo s historickou minulostí, takže dohled je potřeba. Demoliční práce však byly povrchové, takže jsme téměř nepočítali s tím, že něco objevíme. Jediná šance byla pod nádrží, kterou rozbily stroje. Tam se mohly dochovat hrníčky, kovové části a další vybavení tábora z druhé světové války. Ani tam ale stroje nebagrovaly do hloubky,“ přiblížil archeolog Roman Malach s tím, že prostor, kde vznikl tábor, byl původně zalesněný. Archeolog tak nedoufal ani v nálezy ze starší doby.

Na stavbu památníku ministerstvo na jaře letošního roku původně vyčlenilo přes sedmdesát miliónů korun. Nakonec však částka bude pravděpodobně menší. Přesnou cifru ale upřesní až na začátku příštího roku.

Romský holocaust

Cikánským táborem v Žalově prošlo od srpna 1942 do srpna 1943 1 396 Romů. Přes dvě stovky z nich tam zemřelo a je pochováno v Hodoníně a v lesích nedaleko bývalého tábora. Téměř devět stovek Romů skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi.

„Chceme, aby toto vzdělávací zařízení sloužilo nejen k připomenutí si obětí romského holocaustu, které zde zahynuly ve velmi krátkém čase, ale také k informovanosti o holocaustu Romů. Vznikne důstojný památník, který bude navždy připomínat tragické události spjaté s historií Romů,“ vyzvedl význam památníku romského holocaustu ministr Josef Dobeš.

ANETA NEJEZOVÁ
KAROLÍNA OPATŘILOVÁ