Tři malí kluci s papírovými korunami naraženými na hlavě a lidé přispívající do zapečetěné kasičky. Takový obrázek je možné od včerejška až do příštího víkendu vídat po celé republice. Blanensko není výjimkou. „Přispívám a podporuji to. Je to na dobrou věc a když mám, tak dám. Někdy potkám třeba dvoje koledníky, tak dám i těm druhým, aby taky něco měli,“ směje se čtyřiasedmdesátiletá Hedvika Blahová z Blanska a nezapomene mladé zpěváky pochválit, že jsou vždy velmi slušní.

Motto letošního ročníku Tříkrálové sbírky zní: Pro ty, kteří nemají tolik štěstí. Charita sbírku pořádá již devátým rokem. Připojuje se k ní stále více lidí. Výtěžek pomůže nemocným, handicapovaným, důchodcům nebo matkám s dětmi v tísni, a to zejména v regionech, kde se sbírka koná. Přibližně desetina výnosu sbírky potom putuje na humanitární pomoc do zahraničí.

Loni vyšlo do ulic obcí a měst po celé republice více než třináct a půl tisíce skupinek, což představuje čtyřicet tisíc dobrovolníků, kteří vykoledovali téměř jednašedesát miliónů korun. Na Blanensku se podařilo vybrat bezmála milion korun. Ty potom mohla Oblastní charita Blansko použít mimo jiné na dostavbu a vybavení sociální rehabilitace pro zdravotně postižené v Doubravici nad Svitavou. Letos bude moci za vybrané peníze zaplatit například logopeda, psychoterapeuta nebo vybavení pro pracovní terapii.

„Jsem rád, že můžu pomoct aspoň tímhle způsobem,“ vysvětluje třináctiletý koledník Petr Musil z Blanska, který se u lidí setkal převážně s přívětivým přijetím. „Lidé si s námi většinou zazpívají a popovídají. Ale také se nám stalo, že nás vyhodili,“ dodává v zápětí. Podle něj je to tím, že o sbírce buď vůbec nevěděli nebo prostě přispět nechtěli.

Dobrovolníky shání charita různě. „My jsme už před sedmi roky oslovili radnice v okrese a požádali je o pomoc. Jejich zástupci pak sami rozhodli, na koho v obci se obrátí,“ objasňuje koordinátorka projektu z Oblastní charity Blansko Anna Baláková. Někde tak koledníky zajišťuje farnost, jinde skauti, hasiči nebo školy, někde chodí rodiny s dětmi nebo i důchodci. „Díky tomu se nám podařilo pokrýt devadesát procent okresu,“ pochvaluje si Anna Baláková fakt, že možnost přispět mají lidé ve většině měst a vesnic na Blanensku.

Kostým ani věk není rozhodující, každý koledník ale musí být vybaven průkazkou koledníka a zapečetěnou pokladničkou. Třeba v Blansku jsou však králové v civilu výjimkou. „Jedni z mála nepřevlečených koledníků jsou studenti z blanenské soukromé školy gastronomické,“ upřesňuje Anna Baláková a poznamená, že jsou ale také jedinou střední školou, která se sbírkou v Blansku už třetím rokem pomáhá. „Ke koledování zásadně nikoho nenutím. Chci, aby to dobrovolníci dělali dobrovolně a hlavně, aby věděli proč,“ dodala.