Kašpar, Melichar a Baltazar. Koledníci s těmito jmény nyní chodí po městech a obcích na Blanensku. V neděli totiž začala tradiční Tříkrálová sbírka, která potrvá do soboty čtrnáctého ledna.

Jak uvedla koordinátorka sbírky Marie Sedláková z Oblastní charity v Blansku, přispět do pokladničky mohou lidé na Blanensku ve zhruba stovce obcí. „Letos máme tři sta třicet sedm pokladniček, takže na Blanensku do ulic vyrazí více jak tisíc koledníků,“ sdělila Sedláková. Podle ní se letos nově do sbírky připojily Lysice a Holštejn. Do kostýmů Tří králů se nejčastěji převlékají děti a mládež z řad skautů, ale koledují i dospělí lidé. „Bohužel ve velkých městech je pořád koledníků málo, takže velmi uvítáme, když se přihlásí i další dobrovolníci,“ doplnila koordinátorka.

Peníze, které letos lidé na sbírku věnují, poputují především na regionální projekty. „Zaplatíme volnočasové aktivity pro děti a mládež ohrožené sociálním vyloučením či pomůžeme nemocným v Domácí hospicové péči. Část výtěžku podpoří individuální potřeby uživatelů služeb Oblastní charity Blansko. Když bude potřeba, peníze využijeme také na služby pomáhající při mimořádných nebo krizových situacích, například v zahraničí,“ popsala Sedláková.

Už řadu let chodí skupinky bíle oděných postav s korunami po domech v Jedovnicích. „Sbírku zajišťují tři skautské oddíly a chodí přibližně čtyřicet až padesát koledníků,“ prozradil jeden z jedovnických skautů Michal Dvořák. Koledníci Jedovnické navštíví v pátek a sobotu a možná i v neděli.

V sobotu od devíti do dvanácti hodin se bude zpěv koledy My tři králové jdeme k vám rozléhat i ve Křtinách. Podle Michaely Brzobohaté z tamního skautského oddílu požádá o peníze do sbírky šest skupinek. „Lidé už více otevírají a přispívají než dříve, když sbírka začínala,“ sdělila Brzobohatá.

Při minulé sbírce vybraly skupinky Kašparů, Melicharů a Baltazarů na Blanensku téměř milion tři sta čtyřicet tisíc korun. „To je skoro o sto dvacet pět tisíc více než v minulém roce,“ zmínila Sedláková. Přepočteno na počet obyvatel, nejvíce v loňské sbírce přispěli lidé ve Velenově. Průměrně tam každý do pokladničky vhodil skoro sto deset korun.

V celé České republice se vloni při sbírce vybralo přes sedmdesát tři milionů korun. Přispívat do sbírky lidé nemusí jen vhozením do kasičky, ale peníze mohou poslat na účet nebo prostřednictvím dárcovské SMS.