Malý Ondřej se odrazí a snaží se doskočit co nejdál. „Na skok do dálky jsem trénoval.  Důležitý je rychlý rozběh," líčí blonďatý chlapec, když se vrací podél dráhy ke svému týmu. Ten přijel soutěžit z blanenské školy Tomáše Garrigua Masaryka.

Letošní okresní olympiády mladších žáků se účastní sedmnáct škol. Některé děti mají oblečené speciální barevné dresy s logem školy na zádech.

Kromě skoku do dálky malí sportovci soutěží také v běhu. Na dráze se zrovna rozcvičuje adamovské družstvo. To bojuje o Pohár krále Jiřího poprvé. „Rozcvičíme krk, ramena a vnitřní a vnější svaly, a pak se pustíme do jednotlivých disciplín. Kluci na skok do dálky dokonce i trénovali  ve zvláštních hodinách tělocviku," hlásí hrdě učitelka  Marie Klepárníková. Další disciplínou je hod do dálky, takže za  víceúčelovým hřištěm sviští vzduchem kriketové míčky.

Nad sportovištěm se celý den honí tmavé mraky. „Na déšť jsme připravení. Kdyby pršelo, změnili bychom disciplíny a olympiádu bychom přesunuli do školy. Tam by děti například skákaly z místa a běhaly by na chodbě. Počasí nám ale naštěstí přeje," pochvaluje si ředitel kunštátské základní školy Vratislav Sedlák.

Končí první hodina olympiády. Děti průběžně sbírají body  a medaile pro své týmy a jsou zvědavé na celkový součet, který rozhodne o vítězích.

V pauzách mezi jednotlivými disciplínami soutěžící odpočívají ve sportovní hale. „Tu jsme rozdělili na boxy s lavičkami. Každý patří jiné škole, takže malí závodníci mají zázemí," sděluje ředitel.

V zahradě voní párky. Děti i učitelé si tam mohou pochutnat také na zákuscích. Ty prodávají ve stánku školáci. „Výtěžek z prodaného občerstvení pak poputuje do Zambie. Tam žije malý Samuel, o kterého se naše škola stará již šest let. Žáci mu vydělávají peníze na vzdělání," upozorňuje Sedlák.