Současné zařízení školní družiny základní školy v Lysicích je podle jejího ředitele Zdeňka Burýška zastaralé. „V jedné třídě máme i klasické školní lavice ze tříd a ty jsou pro aktivity školní družiny nevyhovující," vysvětlil Burýšek.

Proto se vedení školy rozhodlo pro kompletní modernizaci družiny. „Nebudeme dělat žádné stavební úpravy, ale nakoupíme nové vybavení. V družině tak bude nový nábytek, přibude tam i počítač a nové prvky pořídíme rovněž do venkovních prostor. Máme totiž výhodu, že třídy školní družiny hned sousedí se školní zahradou, takže se za hezkého počasí jen otevřou dveře a děti mohou ven. Tam tedy koupíme nové herní prvky, jako jsou různé prolézačky, a například také ptačí budky," popsal ředitel lysické školy.

S modernizací školní družiny chtějí Lysičtí začít letos na jaře. „Hotovo bychom chtěli mít do konce tohoto školního roku. Od toho příštího by tak modernější školní družina měla být pro děti k dispozici," uvedl Burýšek s tím, že o školní družinu je v Lysicích velký zájem. „Kapacitu máme devadesát dětí. Jsou tři oddělení po třiceti dětech. Bohužel ani tak nemůžeme vzít všechny děti, jejichž rodiče o družinu žádají. Například páťáci mají většinou smůlu, z kapacitních důvodů je musíme odmítat," řekl ředitel.

Většinu nákladů na modernizaci družiny pokryje dotace od Místní akční skupiny Boskovicko PLUS, která činí něco přes tři sta čtyřicet šest tisíc korun.