Na začátku února se do všech základních škol v Blansku přišly zapsat děti do první třídy pro školní rok 2010/ 2011. A školní lavice budou v příštím školním roce plnější. „Tento rok přišlo k zápisu opravdu víc školáčků než vloni. Narodilo se totiž víc dětí. Protože se zvýšila porodnost, očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v dalších letech,“ uvedl vedoucí Odboru školství z Městského úřadu v Blansku František Alexa.

V září 2009 nastoupilo do prvních tříd v blanenských školách asi sto sedmdesát žáků. V tomto roce jich do školy začne chodit zhruba o dvacet víc. Z toho rozdělí do dvou tříd devětatřicet školáčků v Základní škole Dvorská, třicet v Erbenové a pětatřicet v Salmové. Čtyři třídy otevřou pro devadesát dětí ve škole Tomáše Garika Masaryka a do jedné třídy bude docházet osm prvňáčků v Dolní Lhotě.

Nejen české děti se budou od září v Blansku učit psát a počítat. Do školních lavic se posadí také sedm cizinců. „Nejen celkový počet prvňáčků se zvýšil. Zatímco v minulém roce nebyl u zápisu žádný cizí státní příslušník, v tomto jich přišlo sedm,“ informoval Alexa. S aktovkou na zádech tak vyrazí na podzim do prvních tříd v Blansku čtyři děti z Mongolska, dvě z Ukrajiny a jedno ze Slovenska.

Kromě rodilých Blanenských nastoupí v příštím školním roce do blanenských základních škol také sedmnáct dětí z jiných obcí. „Každý rok se přihlašují do škol v Blansku také děti odjinud. Většinou protože jejich rodiče ve městě pracují a tak můžou dítě vozit do školy nebo sem chodí i takové, jejichž rodiče se domnívají, že jim městské základní školy nabídnout lepší vzdělání,“ dodal Alexa.