Jít do práce nebo si ještě prodloužit mateřskou dovolenou? Zaplatit si paní na hlídání nebo vozit dítě k babičkám? Podobné otázky už bude v tomto školním roce ve městech na Blanensku řešit méně rodičů. Některé mateřské školky totiž přijmou letos víc dětí. Dalších padesát míst například přibude v Blansku. Nové dvě třídy pro předškoláky tam otevřely včera v Základní škole Dvorská.

„Kvůli velkému zájmu o místa v blanenských školkách jsme se rozhodli zvýšit jejich kapacitu o dalších padesát míst. Připravili jsme je pro děti od letošního září,“ informoval vedoucí Odboru školství Městského úřadu v Blansku František Alexa.

A že je o nové třídy zájem, potvrzuje ředitel Základní školy Dvorská Dušan Krumnikl. „Momentálně už máme všechna místa zaplněná dětmi z různých části města,“ uvedl Krumnikl.

Dvě třídy pro padesát dětí vybudovali v Blansku za šest miliónů korun. Měly by pomoci aspoň částečně zmírnit boj o místa v blanenských mateřských školkách. Ten však podle Alexi není letos nijak strašný. „V tomto roce se asi jen pětatřicet dětí nevešlo do školek v Blansku. A to se týká hlavně předškoláků, kteří dosáhnout věku tří let až v průběhu následujícího školního roku,“ doplnil Alexa.

Také v Boskovicích letos rozšiřovali prostory pro předškoláky. Na rozdíl od Blanska se však zaměřili hlavně na děti s vadami řeči. Stále víc lidí tam totiž chtělo dát své dítě do logopedické třídy. „V Boskovicích jsme už dvě třídy pro celkem osmadvacet dětí s vadami řeči měli, kvůli velkému zájmu jsme ale nyní z bývalých jeslí na Lidické ulici zřídili další logopedickou třídu pro dalších čtrnáct dětí,“ informovala místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Boskovičtí radní chtějí zvýšenou nabídkou míst pro děti s vadami řeči ulehčit rodičům i samotným předškolákům. „Jde o službu, která ušetří rodičům čas i peníze. Paní učitelka se dopoledne věnuje každému dítěti samostatně a rodiče s ním pak nemusí k logopedovi chodit odpoledne po práci,“ dodala Vítková.

O šest dětí víc přijmou do mateřské školy také v Kunštátě. A vybírají je podle přísných kritérií. „V první řadě musíme zajistit místa pro děti, jejichž rodiče chodí do práce. Abychom mohli letos ve školce rozšířit kapacitu, nechali jsme na ní udělat stavební úpravy za zhruba čtyřicet tisíc korun,“ přiblížil ředitel Vratislav Sedlák . Pro větší počet předškoláků tam přidají víc umyvadel i záchodků. Do mateřské školky se tak celkem vejde až sto šest dětí.

Také v Doubravici si bude v tomto školním roce hrát v mateřské školce víc dětí. Vznikla tam celá nová třída pro předškoláky, do které přijmou až patnáct dětí. „Kvůli narůstajícímu počtu dětí v obci už prostory místní školky nestačily. Proto jsme se ji rozhodli rozšířit. V současnosti v ní jsou tři oddělení s kapacitou celkem devětašedesát dětí. A už teď máme plno,“ uvedl starosta Doubravice Ladislav Štoudek.

Nově opravenou školku otevřou prvního září také v Borotíně. Narozdíl od jiných mateřských škol tam ale ještě přijímají. „Školku jsme kompletně zrekonstruovali, vyměnili okna i nábytek. V této chvíli je zaplněná z části, deset dětí tak ještě můžeme přijmout i z jiných obcí,“ řekl starosta Borotína Zdeněk Toul.