Ostatní školy v Blansku otevřou pouze třídy dvě. V Boskovicích uvažují nad rovnoměrným rozdělením žáků do tří budov základní školy.

Do škol v Blansku by mělo letos nastoupit o osmnáct prvňáčků více než vloni. Prvního září tak bude poprvé křižovat město s aktovkou na zádech sto osmdesát devět dětí. Téměř polovinu nových školáků poputuje do školy Tomáše Garrigua Masaryka. „Počítali jsme s tím, že otevřeme tři třídy. Nakonec se k nám přihlásilo o dvacet dětí více než loni. Budeme tedy muset přesunout odborné učebny, abychom v jedné z nich udělali novou třídu,“ nastínil ředitel školy Pavel Nezval s tím, že v každé první třídě by se tak mělo vzdělávat kolem dvaceti žáků. Nepustit se do úprav a rozdělit děti jen do tří tříd by podle Nezvala bylo špatné řešení. „V tom případě by do jedné třídy docházelo osmadvacet žáků. To by bylo v současnosti nezvladatelné,“ míní. Na tak početné třídy by totiž nestačily peníze z ministerstva školství.

U tabule by měli v příštím roce stanout dva noví kantoři. „Potřebujeme jednoho učitele navíc. Dále nám odejde paní učitelka na mateřskou dovolenou, za kterou budeme potřebovat náhradu,“ upřesnil Nezval. Toho zájem Blanenských těší. Zároveň pro něj znamená výzvu. „Je to zavazující v tom, abychom takový zájem udrželi i v budoucnu,“ podotkl.

V Erbenově čekali prvňáčků víc

Nejméně prvňáčků bude každý den vykračovat do školy Erbenovy. Zapsalo se tam třicet dětí, což je o osm méně než loni. „Očekávali jsme trochu víc žáků,“ přiznala zástupkyně ředitelky Věra Skoupá. V tamní škole by měly vzniknout dvě třídy. Zda bude muset vedení školy sáhnout do řad zaměstnanců nebo plánovat jiná opatření, to není dosud jasné. Důležitou roli sehraje rozpočet a dále to, kolik žáků bude přijato na víceletá gymnázia.

Menší počet tříd než v minulosti či propouštění učitelů by blanenské školy čekat nemělo. Tvrdí to vedoucí odboru školství František Alexa. „Ve třech školách zůstanou dvě první třídy. To je stejný stav jako loni, ke změnám není důvod,“ nastínil Alexa.

Rovnoměrné rozdělení prvňáků do všech čtyř škol je v Blansku nemyslitelné. „Do toho zasahovat nemůžeme. Je to pravomocí ředitelů jednotlivých škol,“ sdělil Alexa s tím, že rodiče si zvolili jasně. Většinou se nenechají ovlivnit tím, jak je Blansko spádově rozdělené. „Rozhodující jsou pro ně jejich zkušenosti, či zkušenosti jejich známých. Velkou výhodou školy T. G. Masaryka je to, že se nachází v centru města,“ uzavřel Alexa.

Větší počet školáků zamíří do prvních tříd také v Boskovicích. Tam všechny tři budovy patří pod jednu základní školu. „V novém školním roce nastoupí sto třicet pět dětí, což je nepatrně více než vloni. Otevřeme tak šest tříd,“ popsal tamní ředitel Vladimír Ochmanský. Ten by si přál naplnit v každé budově dvě třídy.

„Sloučením škol jsme předešli tomu, aby v jedné z nich bylo rapidně více prvňáčků než v dalších. Tento týden se chceme poradit s rodiči o tom, že bychom počet žáků do budov rovnoměrně rozdělili,“ řekl Ochmanský. Pokud by se tak stalo, nemuselo by vedení školy v jednotlivých pracovištích plánovat změny.