„Na výsledky voleb jsem čekala s pokorou. Hlasování je totiž vždycky nevyzpytatelné. Na druhou stranu jsem věřila, že za léta práce pro obce a spolky, kterou jsem v regionu odvedla, mi lidé dají důvěru. Nejsem ale ten typ, který chce uspět za každou cenu. O to větší má radost, že mi dalo hlas tolik lidí," řekla Blanenskému deníku Rovnost Vítková.

Porodník Jan Machač na kandidátce občanských demokratů nakonec dostal 5 955 hlasů. V těsném závěsu skončil na třetím nepostupovém místě blanenský starosta Ivo Polák (ČSSD). Jejich souboj rozhodla až infarktová koncovka a rozdíl dvě stě devadesáti hlasů ve prospěch Machače. „Byly to velké nervy do poslední chvíle. V některých okamžicích jsem už nevěřil, že se poměr hlasů překlopí na moji stranu a projdu do druhého kola. Děkuji všem lidem, co mi dali hlas a kolegům, kteří mi pomáhali s kampaní. Myslím, že lidé mě nevolili jako politika ale člověka, se kterým mají dobrou osobní zkušenost. Z toho mám samozřejmě velkou radost," okomentoval postup do druhého kola senátních voleb Machač.

Podle řady lidí byl starosta Blanska Ivo Polák jedním s horkých favoritů na postup do druhého kola. Sociální demokraté totiž měli v minulých volbách v regionu velmi silnou pozici, která katapultovala do senátorského křesla před šesti lety politického nováčka Regece. Tentokrát však sociální demokraté neuspěli na Blanensku ani v krajských volbách ani v těch senátních. „Samozřejmě mě neúspěch mrzí. Ale snažím se to brát sportovně. Lidé rozhodli, koho chtějí do Senátu a vybrali podle nich dva lepší kandidáty. Je mi to líto kvůli lidem, kteří mě podporovali a věřili mi. Svým soupeřům gratuluji k úspěchu a přeji jim do druhého kola hodně štěstí. Byl to čestný souboj," řekl bezprostředně po spočítání hlasů Ivo Polák.

Dosavadní senátor Jozef Regec za Stranu soukromníků České republiky obsadil až páté místo. Dostal se před něj i kuřimský starosta Drago Sukalovský. „Nevnímám to jako neúspěch. Spíš naopak. Na řadě míst na Blanensku jsem dostal nejvíc hlasů a celkově mi jich lidé dali také dost. Podle mého rozhodla slabá účast v největších městech. Blansku a v Boskovicích," prohlásil bývalý profesionální cyklista a olympionik Regec.

Jedním z míst, kde Regece volilo nejvíce lidí, byla Černá Hora. Obec, kde žije. Tam ho volil například podnikatel Antonín Mazal. „Ve volbách do Senátu jsem dal hlas Jozefu Regecovi. Je od nás z obce, znám ho, podporuje sport," zdůvodnil svou volbu Mazal.

K urnám dorazilo v obvodu 49, Blansko celkem 37,63 procent voličů. Kromě okresu Blansko volili lidé do senátu i v části okresu Brno-venkov. V obcích Běleč, Ochoz u Tišnova, Lomnice, Štěpánovice, Lomnička, Železné, Drásov, Čebín, Moravské Knínice, Vranov. Druhé kolo senátních voleb je na programu 14. a 15. října.

Volby do Senátu, obvod 49, Blansko Volební účast 37,63 %

Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) 7 204 hlasů 18,73 %
Jan Machač (ODS) 5 955 hlasů 15,48 %
Ivo Polák (ČSSD) 5 665 hlasů 14,73 %
Drago Sukalovský (STAN) 5 237 hlasů 13,61 %
Jozef Regec (SsČR) 4 940 hlasů 12,84 %
Jiří Míšenský (ANO 2011) 4 245 hlasů 11,03 %
Mária Koudelová (KSČM) 3 753 hlasů 9,75 %
Robert Štěpánek (Úsvit) 1 077 hlasů 2,80 %
Jiří Šoltys (NáS) 0,98 %