Sedm milionů dostanou v Kunštátu, čtyři v blanenském fotbalovém klubu FK Apos, tři jdou na opravu mateřské školy do Lipovce. Zbývající milion si rozdělí obce Černovice a Senetářov. Poslanci schválili rozpočet na drobné investiční akce, známé jako porcování medvěda. Některá města kvůli nedodržení termínu žádosti o peníze přišla.

Největší sumu získal Kunštát. Čtyři miliony spolkne oprava tamního kulturního domu, další tři miliony pak rekonstrukce historické budovy základní školy. „Pokračujeme v rekonstrukci kulturního domu. Do konce příštího roku chceme mít hotové úpravy fasády vstupu, také bychom měli dokončit venkovní terasu a sál. Uvažujeme i o úpravě prvního patra,“ uvedl kunštátský místostarosta Petr Sojka.

Člen poslanecké sněmovny a bývalý starosta Boskovic František Sivera se při porcování medvěda snažil zajistit peníze zejména pro kulturní dům v Kunštátě a fotbalové hřiště v Blansku. „Blansko hraje třetí ligu. Potřebuje kvalitní hřiště i zázemí,“ uvedl poslanec za Občanskou demokratickou stranu.

Více peněz pro Blanensko se snažila sehnat i poslankyně za KSČM Zuzka Bebarová–Rujbrová. „Nemám sice ráda to, čemu se říká porcování medvěda. Pokud se ovšem hlasuje o penězích, které by měly jít do regionu, tyto návrhy vždy podporuji,“ řekla poslankyně, která usilovala například o dotace pro Adamov. Ty město nezískalo.

„Je to celé poměrně složitý proces. Abychom mohli žádosti prosazovat, musí mít všechny náležitosti. A hlavně musí být na ministerstvu do určitého termínu. Některé žádosti dorazily pozdě a města se tak letos peněz nedočkají,“ vysvětlil František Sivera.
S žádostí o dotaci pro základní školu neuspěli Adamovští. Počkat si na peníze musí i oprava letovické radnice nebo zateplení základní školy ve Svitávce.

Rozhodnutí poslanců nepotěšilo letovické radní. „Oficiální sdělení ještě nemáme. Pokud jsme peníze nezískali, bude to pro nás dost nepříjemné. Je možné, že budeme muset práce na radnici pozastavit. Peníze se pokusíme získat z jiných zdrojů. Třeba z krajského úřadu,“ uvedl Radek Procházka.

DOTACE:
Kunštát: 4 miliony na opravu kulturního domu, 3 miliony na opravu historické části základní školy
Blansko: 4 miliony na rekonstrukci fotbalového hřiště FK Apos
Lipovec: 3 miliony na přestavbu mateřské školy v Lipovci
Senetářov: 500 tisíc na výměnu oken objektu bývalého školicího střediska v Senetářově
Černovice: 500 tisíc na hřiště v Černovicích
MARTINA VAŠKOVÁ
KAROLÍNA OPATŘILOVÁ